21 Nisan 2008 00:00

Merkez sağda birleşme hayalleri yine suya düştü

22 Temmuz’da yapılan genel seçimler öncesinde “birleşme”nin yollarını arayan, ancak çalışmaların olumsuz sonuçlanması nedeniyle hüsran yaşayan merkez sağda bir kez daha birleşme hayalleri sonuçsuz kaldı

Paylaş

22 Temmuz’da yapılan genel seçimler öncesinde “birleşme”nin yollarını arayan, ancak çalışmaların olumsuz sonuçlanması nedeniyle hüsran yaşayan merkez sağda bir kez daha birleşme hayalleri sonuçsuz kaldı. Seçimler öncesinde DP eski Genel Başkanı Mehmet Ağar ile Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu arasında yürütülen ancak başarısızlıkla sonuçlanan görüşmelerin ardından, ocak ayında olağanüstü kongreyle genel başkanlık koltuğuna oturan Süleyman Soylu ve ekibi, “merkez sağda birlik” için harekete geçti. Anavatan Partisi’yle kurulan temasın ardından ise her iki partiden de 3’er kişinin yer aldığı bir komisyon kurularak çalışmalar yürütüldü. Yaklaşık iki aydır devam eden birleşme çalışmalarında ise Anavatan Partisi’nin önüne bir kez daha, Ağar döneminde de dile getirilen “tabelayı indirip DP’ye katılması” önerisi çıktı. Anavatan Partisi ise eşit koşullarda birleşmeden yana tavır izlerken, DP’den gelen bu öneriyle de görüşmeler çıkmaza girdi.
Kongreye hazırlanıyorlar
Geçen hafta yapılan Anavatan Partisi Başkanlık Divanı toplantısında, DP ile yürütülen birleşme çalışmaları ve gelinen nokta masaya yatırılırken, görüşmelere de son verilmesi kararı alındı. 22 Temmuz seçimlerinin ardından geçtiğimiz eylül ayında kongre yapmayı planlayan, ancak DP’deki kongre sürecini ve sonrasında yürütülen birleşme çalışmalarını bekleme kararı alan Anavatan Partisi, birleşme çalışmalarının olumsuz sonuçlanmasının ardından yeniden kongreyi gündemine aldı. Anavatan Partisi’nin kongresini ise haziran ayında yapmayı planladığı kaydediliyor.
6 Ocak’ta yapılan olağanüstü kongreyle genel başkanlık koltuğunu Mehmet Ağar’dan devralan Süleyman Soylu ve ekibi de olağan kongreye hazırlanıyor. Kongrenin mayıs ayında yapılması beklenirken, teşkilatlarda yürütülen çalışmalar ile ilçe ve illerdeki kongre sürecinin devam etmesi nedeniyle, olağan kongrenin sonbaharda yapılacağı kaydediliyor. (Ankara/ANKA)
ÖNCEKİ HABER

Mersin’de AKP’ye tepki

SONRAKİ HABER

Yeni e, Van'da okurlarıyla buluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa