21 Nisan 2008 00:00

Emekliler Ankara’da insanca yaşam istedi

Emekli-Sen’in, “Emekliler İnsanca Yaşam İstiyor” mitingine katılan emekliler, “Sadaka değil insanca yaşamak istiyoruz” dedi. Kendilerine “gazi” hakkı veren milletvekillerini ve SSGSS’yi çıkaran AKP Hükümeti’ni protesto eden emekliler, mücadelelerinin süreceğini bildirdiler

Paylaş

Emekli-Sen’in, “Emekliler İnsanca Yaşam İstiyor” mitingine katılan emekliler, “Sadaka değil insanca yaşamak istiyoruz” dedi. Kendilerine “gazi” hakkı veren milletvekillerini ve SSGSS’yi çıkaran AKP Hükümeti’ni protesto eden emekliler, mücadelelerinin süreceğini bildirdiler.
Toros Sokak’ta toplanıp Abdi İpekçi Parkı’na yürüyen emekliler, “Hepimiz Emekli-Sen’liyiz”, “Emekliler sadaka değil insanca yaşam istiyor”, “Tüccar devlet değil sosyal devlet”, “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız”, “Müslüman kardeşler size 12 milyar, emekliye 570 YTL. Allah bunu onaylar mı?”, “Emekli-Sen kapatılamaz” dövizleri taşıyıp sloganlar attılar.
Mitinge DİSK ve bağlı sendikaların yöneticileri, EMEP, ÖDP ve DTP temsilcileri de destek verdi. DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Kani Beko, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Yasa Tasarısı’nın yasalaştığına dikkat çekerek, kendilerine iki yılda emeklilik, 6 bin YTL emekli maaşı ve “gazi”lik, vatandaşa 65 yaşında emeklilik getiren milletvekillerini protesto etti. AKP’nin “tek başına iktidar” olmanın rahatlığı ile hareket ettiğine dikkat çeken Beko, Hitler’in de tek başına iktidar olduğunu, ama milyonlarca insanın öldürüldüğünü hatırlattı. Beko, 1 Mayıs’ta Taksim’de alanda olma çağrısı yaptı.
Gazi milletvekilleri kınandı
Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen de Türkiye’nin 12 Eylül’ün deli gömleği içinde çırpındığını, 12 Eylül hukukunun sendikaların da siyasetin de önünü kapattığını söyledi. Statükonun dışında farklı olanların, farklılıkları, ezilenlerin taleplerini dile getirenlere baskı uygulandığını kaydeden Beysülen, emekçilerin bu düzeni bozup değiştireceğini ifade etti.
AKP’yi kastederek, “sadece kendileri için demokrasi, kendileri için Müslüman” olduklarını kaydeden Beysülen, SSGSS Yasası’nın görüşülmesinde Meclis’in içler acısı bir tablo oluşturduğunu, milletvekillerinin neye el kaldırdıklarını bilmeden, elleri havada içeri girdiklerini anlattı. Milletvekillerine, “Niye emeklilik için 2 yıl, niye gazi unvanı? Hangi cephede savaştınız, kanınız daha mı kırmızı?” diye seslenen Beysülen, Cumhurbaşkanı’na da “Yasayı veto et” çağrısı yaptı. Aksi halde 70 milyonun hesap soracağını belirten Beysülen, yasa çıksa bile uygulanmaması için mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. Sendikalarının kapatılması sürecinde izlenen hukuksuzluğu, kendi yasalarına bile uymadıklarını anlatan Beysülen, statü yasası çıkartılarak Türkiye’nin ‘sendika kapatan ülke’ olma ayıbından kurtarılmasını istedi.
Emeklilere, “unumu eledim, eleğimi astım” dememeleri, mücadele etmeleri çağrısı yapan Beysülen’den bir çağrı da sol ve sosyal demokrat partilere, çevrelere geldi. Beysülen, yerel seçimlere, emeğin, solun ihtiyacı olan bir program etrafında birleşip, yerellerde AKP’yi durdurma çağrısı yaparak, aksi halde çocuklarının bunun hesabını soracağını söyledi. Miting türküler eşliğinde emeklilerin çektikleri halaylarla sona erdi. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Kıraçlı işçiler 1 Mayıs’ı tartışıyor

SONRAKİ HABER

Bursa’da KESK üyeleri, İstanbul bölge mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa