21 Nisan 2008 00:00

Mücadeleyle değişen hayatlar

Sendikalı çalışmak için Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenen SCT Filtre işçileri, sınıf tarihindeki en uzun süren grevlerden birini başarıyla sonuçlandırdılar.

Paylaş

Sendikalı çalışmak için Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenen SCT Filtre işçileri, sınıf tarihindeki en uzun süren grevlerden birini başarıyla sonuçlandırdılar. Grevin 742. gününde patrona sendikayı kabul ettiren işçilerin hayatlarında bu süre içinde birçok değişme oldu. Grevin başından sonuna kadar yer alan grevci işçilerden Nurten Akbulut, evini bize açarak grev boyunca yaşadıklarını, öğrendiklerini anlattı.
Sendikalı olmak bana gurur veriyor
Greve çıkmadan önce patronun bir gün tüm işçileri toplayıp “Siz bir sürüsünüz, ben de sizin çobanınızım” dediğini söyleyen Akbulut, “Düşündüğümde o zaman gerçekten öyle olduğumuzu anlıyorum şimdi. Bir sürüden farkımız yoktu. Sendikaya üye olduktan her şey değişti ama. Sendikanın ne demek olduğunu, işçi haklarının ne demek olduğunu öğrendik. Sendikanın işçi hakları için mücadele ettiğini, işçilerin arkasında durduğunu gördük” dedi. Önceden her gün işe giderken işlerine son verileceği kaygısıyla işe gittiklerini anlatan Akbulut, “Müdür bir gün beni odasına çağırdı. Bana ‘Sendikadan vazgeçeceksin. Bir oğlun askerde, bir oğlun üniversitede. Bir açığını bulur seni kapının önüne koyarım, kime güveniyorsun sen’ dedi. Açık açık tehdit etti beni. Ben de ona o açığı vermeyeceğimi söyledim. 3 ay boyunca hakaret etti bana, bazen tükürdü, rezil etti. İşten ayrılmamı sağlamaya çalıştı. Ama hepsine dayandım ben. Şimdi iyi ki dayanmışım diyorum. Çünkü sendikalı olmak bana gurur veriyor” sözleriyle sendikalı çalışmanın kendileri için çok önemli olduğunu söylüyor.
Aileme de kabul ettirdim
Dayanışma gücünü kendilerine grevin öğrettiğini belirten Akbulut, bundan sonra sendikasız çalışmayı düşünmediğini kaydeden Akbulut, kendilerini yalnız bırakmayan, dersler veren sendikacı arkadaşlarına ve başkanlarına çok şey borçlu olduklarını sözlerine ekledi.
Grev boyunca evde de birçok zorluklar yaşadığını dile getiren Akbulut, “Eşim çok karşı çıktı ilk zamanlar. Çocuklarım ‘bırak, uğraşma’ dedi. Ama onlar bile sendikanın gücünü gördüler. Onlara bile sendikayı kabul ettirdim” diye konuştu. Bazen eşinin de kendisi ile beraber grev çadırında nöbet tuttuğunu anlatan Akbulut, “Bir oğlum askerde, bir oğlum üniversitedeydi. Maddi açıdan çok sıkıntı çektik. Ama hepsine göğüs gerdim. Artık bundan sonra her şey daha güzel olacak. Biz bu grevi başarıyla bitirdik. Şimdi sendikalı olarak dönüyoruz iş yerimize. Bizim için en önemli olan da bu” diye konuştu.
Evrensel her zaman yanımızda oldu
Akbulut son olarak gazetemiz için “Evrensel gazetesi 2 yıl boyunca hep bizimle oldu. Her türlü destek verdiler bize. Muhabir arkadaşlara, gazetenin tüm çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz. Biliyoruz ki bundan sonra da hep yanımızda olacaksınız” dedi.
Akbulut’un gelini olan Mehtap Akbulut da, “Çok uzun sürdü grev. Annem birçok sıkıntı yaşadı. Ama her şeye dayandı, göğüs gerdi. Onunla birlikte aynı zorluğu, stresi, sıkıntıyı biz de yaşadık. En sonunda kazandılar” diye konuştu. Akbulut’un komşusu olan Serpil Top da, “Biz de gördük yaşadıkları sıkıntıları. Bazen stresten, sıkıntıdan ağladığı zamanlar oldu. Ama hepsine dayanmasını bildi” şeklinde konuştu. (Mersin/EVRENSEL)
Ferhat Uyar
ÖNCEKİ HABER

Hastane açılmak için 15 yıldır doktor bekliyor

SONRAKİ HABER

Sivas'ta yolcu otobüsü devrildi: 10 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa