Kadınlar Pippa için Gebze’ye yürüdü

Kadınlar, dünyaya barış mesajı vermek için otostop çekerek Tel Aviv’e gitmek isteyen, Gebze’de bindiği aracın sahibi tarafından tecavüz edildikten sonra öldürülen İtalyan sanatçı Pippa Bacca için Gebze’de buluştu.


Kadınlar, dünyaya barış mesajı vermek için otostop çekerek Tel Aviv’e gitmek isteyen, Gebze’de bindiği aracın sahibi tarafından tecavüz edildikten sonra öldürülen İtalyan sanatçı Pippa Bacca için Gebze’de buluştu. Kadıköy’de bulunan Eminönü İskelesi’nde toplanan kadınlar, “Kadın Cinayetlerinde Haksız Tahrik ve Erkeklik İndirimi. Katledilmek için Kadın Olmak Yeter” pankartı açarak Bacca ve kadın cinayetlerine kurban giden birçok kadının fotoğraflarını taşıdı.
Eylemde “Pippa’nın katili erkek şiddeti”, “Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun”, “Tesadüf değil erkek şiddeti” sloganları atıldı. Açıklamayı yapan Yazar Şirin Tekeli, mücadele sonucunda haklarının bir kısmını alabildiklerini ve bundan sonra da ses çıkarmaya devam edeceklerini kaydetti. Pippa’nın katlinin bu topraklarda ilk olmadığını belirten Tekeli, kadınların yakınlarından da şiddet gördüğünü sözlerine ekledi.
Açıklamanın ardından sloganlar eşliğinde bildiri dağıtan kadınlar, araçlarla Gebze’ye hareket etti.
Kadınlar Gebze’de buluştu
İstanbul ve İzmit’ten hareket eden kadınlar, Gebzeli kadınlarla ilçe girişinde buluştu. Oradan PTT önüne yürüyen kadınlar, tecavüz, şiddet ve cinayetleri kınayan sloganlar attı. Kadınlar adına açıklamayı yapan Hasbiye Günaçtı, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için devlet organlarının çaba sarf etmediğinin altını çizdi. Günaçtı, “Pippa’nın başına gelenleri öğrendiğimizde hepimizin canı yandı, tıpkı aynı günlerde Samsun’da amcasının oğlu tarafından tecavüz edilerek öldürülen Hülya gibi, yine Gebze’de biri polis 2 kişinin tecavüzüne uğrayan Asiye’nin haberi gibi” diye konuştu.
Haksız tahrik kaldırılsın
İzmir Kadın Platformu ise Bacca için Sevinç Pastanesi önünde bir araya gelerek Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca ıslık, alkış ve sloganlarla yürüdü. Bir süre oturma eylemi yapan kadınlar adına konuşma yapan Azer Ebru Mutlu, kadınların her seferinde “tecavüz edildiği, öldürüldüğü” manşetleriyle nesneleştirilerek haber gündemlerinde yer aldığını belirtti.
“Öldürülen, şiddete maruz kalan kadınların isimlerini biliyoruz ama kaç kişi ölüm ve şiddetten mesul erkeklerin isimlerini biliyor” diye soran Mutlu, Bacca olayının münferit tesadüfi bir sapık tarafından uygulanan bir olay olarak yorumlanmasını kınadıklarını belirtti. Sistematik olarak kadınlara uygulanan şiddeti ve tecavüzü çok iyi tanıdıklarını ifade eden Mutlu, kadına yönelik şiddet suçlarında “haksız tahrik” indirimi uygulamasının kaldırılmasını istedi. “Kadınlara geceleri, sokakları, meydanları yasaklayan, evde oturup üç çocuk doğurmasını tavsiye eden erkek egemen zihniyetinin bu olayda duyduğu ‘utanca’ inanmıyoruz” diyen Mutlu, öfkesi artan kadınların mücadeleyi büyüttüğünü belirtti. (HABER MERKEZİ)
‘Tecavüz erkeklik ise biz erkek değiliz’
İstanbul Beyoğlu’nda toplanan Biz Erkek Değiliz Girişimi üyeleri, barış isteyen Bacca’nın Gebze’de tecavüz edilerek öldürülmesini protesto etti. Siyah duvak takan erkekler, Galatasaray’dan Taksim Meydanı’na yürüdü. Grup adına yapılan açıklamada, “Tecavüz erkeklik ise biz erkek değiliz. Bize dayatıldığı gibi erkekler olmayı reddediyoruz” denildi. Eylem, takılan siyah duvakların yakılmasıyla sona erdi.
www.evrensel.net