22 Nisan 2008 00:00

Genç beyinlerden büyük projeler

Devlet okullarında okuyan öğrenciler TÜBİTAK tarafından düzenlenen proje yarışmasında, geliştirdikleri projeler ile imkan verildiği takdirde neler yapabileceklerini bir kez daha gösterdiler.

Paylaş

Devlet okullarında okuyan öğrenciler TÜBİTAK tarafından düzenlenen proje yarışmasında, geliştirdikleri projeler ile imkan verildiği takdirde neler yapabileceklerini bir kez daha gösterdiler. TÜBİTAK tarafından yapılan proje yarışmasına katılan içlerinde özel okulların yoğunlukta olduğu okulların projeleri Çukurova Üniversitesi Spor Salonu’nda sergilendi. Yarışmaya katılan Kahramanmaraş, Çukurova Elektrik Anadolu Lisesi ve Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencileri geliştirdikleri projeleri ile hem ülke tarımına katkıda bulunuyorlar hem de imkan verildiği takdirde neler yapabileceklerini gösteriyorlar.
Tek eksik imkan
Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencileri geliştirdikleri ‘Bitki-Toprak-Mikroorganizma İlişkisinde Suyun Önemi’ isimli projeleri ile tarımda yüzde 75’lere varan su kullanımını yüzde 30’lara çekebilmek. Banu Kırveli ve Sıddık Yıldırı tarafından geliştirilen proje hakkında bilgi veren Banu Kırveli, projede amaçlarının az su tüketerek bitki yetiştirme ve ekolojik dengeyi koruma yollarını araştırmak olduğunu söyledi. Projede insan ve hayvan gıdalarının önde gelenlerinden mercimek ve yoncayı ele aldıklarını aktaran Kırveli, bunlara rizobium meliloti ve rizobium leguminosarum bakterileri aşılanarak saksılara ekim yapıldığını söyledi. Bu bakterilerin azot bağlayıcı bakteriler olmasından dolayı su kullanımını azalttığına dikkat çeken Kırveli, bu yöntemle tarımda kullanılan yüzde 75’lik su kullanımın yüzde 30’lara çekilebileceğini ifade etti.
Projenin danışman öğretmeni Mustafa Doğan ise öğrencilerin imkan bulduklarında neler yapabileceklerini gösterdiklerini söyledi. ‘Dünyada hızla ilerleyen bilim ve teknik alanına yetişemiyoruz’ diyen Doğan, devlet okullarında okuyan öğrencilerin tek eksiklerinin imkan olduğuna dikkat çekti.
‘Eğitim sistemine büyük iş düşüyor’
Yarışmanın en dikkat çekici projelerinden olan ‘Doğadan Gelen Enerji’ ismini taşıyan proje ise Kahramanmaraş Çukurova Elektrik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından tasarlanmış. Arpa, buğday gibi tahıllardan biyogaz ve gübre üreten projenin amacı ise tarımda biyogaz kullanımını geliştirmek, fosil yakıt kullanımını aza indirerek doğaya salınan sera gazlarının etkisini azaltmak, oluşan gazı elektrik üretiminde, atık olarak çıkan gübreyi de kimyasal gübre yerine kullanmak. Proje ile Türkiye’nin enerji ihtiyacını azaltmak ve küresel ısınmayı azaltmak için bir seçenek sunmak hedefleniyor.
Eyüp Yaramaz ve Selahaddin Gökyardım tarafından hazırlanan projeyi anlatan Eyüp Yaramaz işçi emeklisi bir babanın çocuğu. Yaramaz, geliştirdikleri proje ile Anadolu’da devlet okullarında okuyan öğrencilerin de bir şeyler yapabildiklerini kanıtladıklarını söyledi. Plastik şişelerde başladıkları çalışmalarını tanıtabilmek için çaba sarf ettiklerini ifade eden Yaramaz, okullarında kendi emekleri ile projeyi hazırladıklarını aktardı.
Projenin danışman öğretmeni Mehmet Yuşan, devlet okullarında okuyan öğrencilerin bu çalışmaları ile beynin ve zekanın para ile alakası olmadığını gösterdiğini dile getirdi. Bu yeteneklerin imkanlar sağlanarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Yuşan, beyinlerin dışarı gitmesinin ancak bu şekilde engellenebileceğini belirtti. Yuşan, beyin göçünün engellenebilmesi için eğitim sistemine ve eğitimcilere büyük iş düştüğünü aktardı. (Adana/EVRENSEL)
Cumali Akkaş
ÖNCEKİ HABER

Microsoft’tan Hollandalı anneye dava

SONRAKİ HABER

Esad: Amerikalılara güvenen gruplar; onlar sizi korumayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa