22 Nisan 2008 00:00

‘Yaşamı aç’ başlıyor

Tüketiciler Birliğince düzenlenen “Televizyonu Kapa/Yaşamı Aç” (Turn Off TV/Turn On Life) kampanyası başlıyor.

Paylaş

Tüketiciler Birliğince düzenlenen “Televizyonu Kapa/Yaşamı Aç” (Turn Off TV/Turn On Life) kampanyası başlıyor.
“Televizyonu Kapa/Yaşamı Aç” kampanyası Türkiye Koordinatörü Hatice Saadet Kalyoncu, kampanya hakkında bilgi vermek için Taksim Gezi Parkı’nda basın toplantısı düzenledi. Televizyonun aslında bir bilgilenme ve eğlenme aracı olduğunu belirterek, yapılan araştırmaların, insanların zamanlarının çok ciddi bir bölümünü televizyon karşısında geçirdiğini ortaya koyduğunu söyleyen Kalyoncu, 1995 yılından bu yana 65 ülkede gerçekleştirilen kampanyayı, 2002 yılından bu yana Türkiye’de Tüketiciler Birliğinin desteğiyle her yıl yürütmeye çalıştıklarını söyledi.
Bu yıl kampanya çerçevesinde, bir hafta boyunca televizyon programlarına alternatif programlar gerçekleştireceklerini ve televizyonsuz bir yaşamın mümkün olabildiğini göstereceklerini ifade eden Kalyoncu, yarın başlayacak kampanyanın ilk gününde dost meclislerinde birbirlerine şiir okuyacaklarını belirtti. İkinci gün sinema veya tiyatroya gideceklerini, üçüncü gün çocuklarla birlikte sivil toplum örgütlerini ziyaret edeceklerini hatırlatan Kalyoncu, perşembe günü spor yapacaklarını, cuma günü ise dostlarının kapılarını çalarak ev ziyaretleri gerçekleştireceklerini anlattı.
Toplantıya katılan tiyatro sanatçısı Ulvi Alacakaptan da televizyonun iletişim aracı olarak görüldüğünü, ancak gerçek iletişimin yüz yüzü yapıldığını ifade etti. Alacakaptan, televizyon, internet ve telefonunun, insanlar arasındaki gerçek iletişimi ortadan kaldırdığı yorumunu yaparak, insanların artık aşkı da siyaseti de korkuyu da her şeyi televizyonunun gösterdiği kadar bildiklerini söyledi. Hayatı birebir yaşayamayan insanların, sanal insanlarla, sanal dizilerle özdeşleşip hayatı yakalamaya çalıştıklarını ifade eden Alacakaptan, “Bu acayip bir kandırmaca. Buna karşı koymak mümkün mü, pek değil. Çünkü bu eylemin bile etkili olabilmesi için televizyonlarda gösterilmesi gerekiyor. Böyle bir çelişki var” diye konuştu. (MEDYA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

‘Zam geliyor’ haberinin zararları

SONRAKİ HABER

'Rockçı İmam' Tüzer, belediye başkan adaylığından çekildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa