İsveç’te hemşireler grevde

Yüzde 15’lik zam talepleri reddedilen İsveçli hemşireler dün saat 12.00’de işi bırakarak greve gittiler.


Yüzde 15’lik zam talepleri reddedilen İsveçli hemşireler dün saat 12.00’de işi bırakarak greve gittiler. İlk aşamada İsveç’in değişik illerindeki hastanelerde çalışan 2 bin 500 hemşire greve başladı. İşverenlerin hemşirelerin taleplerini kabul etmemesi durumunda grev kademeli olarak yaygınlaştırılacak ve 5 Mayıs günü 3 bin 500 hemşire daha greve katılacak.
3 yıllık yüksek okulu bitirmelerine rağmen yeni işe başlayan hemşirelerin maaşları 18 bin kron. Hemşirelerin ortalama maaşları ise 23.000 kron civarında. Hemşireler aylık maaşlarına iki yıl için yaklaşık 3.400 kron zam yapılmasını, işe giriş aylığının 22 bin krona çıkarılmasını talep ediyorlar. İşverenler ise hemşirelerin maaşlarına üç yıl için yüzde 8.5 oranında zam yapmayı öneriyorlar. Bu arada işverenler grevi engellemek, en azından etkisini azaltabilmek amacıyla harekete geçti. İşveren konumundaki 9 İl Genel Meclislerinden beşi grevin topluma zararlı olduğunu ve hastaların can güvenliklerini tehlikeye attığını iddia ederek yasaklanmasını istedi. Böylelikle bugün greve başlaması gereken bin hemşire çalışmak durumunda kaldı. Hemşireler ancak yetkili kurumun eylemlerinin kamu güvenliğini tehlikeye atmadığı yönünde karar vermesi halinde greve başlayabilecekler.
Daha önce maaşlarına zam yapılması talepleriyle bir çok kez gösteriler yapan hemşireler Cumartesi günü bir daha meydanları doldurarak mücadele etmekte kararlı olduklarını gösterdiler. 90 bine yakın üyesi olan Sağlık Federasyonunun çağrısı üzerine Stockholm, Göteborg, Örebro, Uppsala ve Malmö başta olmak üzere İsveç’in 15 yerleşim biriminde binlerce hemşire alanları doldurarak işverenlerin tutumlarını protesto ettiler. Hemşireler maaşlarının artırılmasını isteyen sloganlar attılar ve aynı içerikte pankratlar taşıdılar. 23 Nisan günü de Vasteras ve Umeo illerinde çalışan hemşireler protesto gösterisi yapacaklar.
Bu arada bir grup hemşirenin sendikadan bağımsız olarak başlattığı “ Maaş İsyanı” yayılıyor. “Maaş İsyanı”nı örgütleyenler bugün Stockholm’un Sergel meydanında bir yürüyüş yapacak. (Stockholm/EVRENSEL)
Murat Kuseyri
www.evrensel.net