22 Nisan 2008 04:00

AKP saldırganlığı Meclis önünde protesto edildi

Ankara Tuncelililer Sosyal Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ATSKYDD) üyeleri, geçen hafta AKP milletvekillerinin Kamer Genç’e saldırmasına tepki göstererek, AKP’nin Meclis’te siyasal ve kültürel bir linç girişiminde bulunduğunu belirttiler

Paylaş

Ankara Tuncelililer Sosyal Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ATSKYDD) üyeleri, geçen hafta AKP milletvekillerinin Kamer Genç’e saldırmasına tepki göstererek, AKP’nin Meclis’te siyasal ve kültürel bir linç girişiminde bulunduğunu belirttiler.
ATSKYDD üyeleri, dün TBMM Dikmen Kapısı önünde buluşarak AKP’li milletvekillerini kınadılar. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği eski Genel Başkanı Kazım Genç’in de destek olduğu eylemde konuşan ATSKYDD Başkanı Bülent Akdağ, AKP’nin demokrasi, fikir ve düşünce özgürlüğünü dilinden düşürmediğini, ancak aynı AKP’nin milletvekillerinin Kamer Genç’in konuşması üzerine Genç’i linç etmek istediklerini belirtti. Akdağ, Genç’e yapılan saldırının suç unsuru içerdiğini, Başbakan Erdoğan’ın da “Benim milletvekillerim hiçbir zaman şiddet uygulamaz. Şiddet uygulayan o zatın kendisidir” diyerek suçu ve suçluyu övdüğünü belirtti.
Linç zihniyeti
AKP’nin 2002 döneminden bu yana çağdışı bir biçimde kadrolaşma harekatı yaptığını ve linç zihniyetinin AKP’nin her faaliyetinde görüldüğünü aktaran Akdağ, kişi hak ve özgürlüklerinin ise bireylerin yalnızca dinsel inançlarına indirgendiğini ifade etti. AKP’nin bir kısım inanç sahipleri dışında, Aleviliği ve diğer inançları yok saydığını dile getiren Akdağ, Kürt sorununda da AKP’nin inkar politikalarını sürdürdüğünü bildirdi. Özelleştirme politikaları sonucunda işsizliğin arttığı, esnek çalışmanın işçi ve emekçilere dayatıldığına da dikkat çeken Akdağ, sosyal güvenlik yasasıyla birlikte AKP’nin ekonomik bir linç de yaptığını söyledi. Maraş, Çorum, Sivas’ta yaşanan katliamları hatırlatan Akdağ, var olan linççi zihniyetin Kamer Genç’e saldırdığının altını çizdi. (Ankara/EVRENSEL)

DSP’den Erdoğan’a Kamer Genç önergesi
DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, Başbakan Erdoğan’ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç’in TBMM’de bir grup AKP’li milletvekilinin saldırısına uğramasının ardından Erdoğan’ın “Benim partimin milletvekilleri hiçbir zaman şiddet uygulamaz. Şiddet uygulayan bizzat o zatın kendisidir. Çünkü (Kamer Genç’in) her hareketi şiddettir” şeklindeki sözlerini hatırlattı.
Erdoğan’a “Bu sözünüzle azmettirici durumuna düşmüş olmuyor musunuz” diye soran Yağız, önergesinde şu sorulara yer verdi:
“n Bu açıklamanız, milletvekilleriniz gibi sizin de Sayın Genç’in eleştiri ve iddialarına tahammülsüzlüğünüzü ortaya koymuyor mu?
n Tahammülün, demokrasinin olmazsa olmaz en önemli koşullarından biri olduğunu kabul etmiyor musunuz?
n Bu tutumunuzu, demokratik hukuk devletinin ilkeleriyle bağdaştırabilmek mümkün müdür?
n Milletvekillerinizin çok açık olan şiddet uygulamasına sahip çıkmanız, şiddeti teşvik etmeyecek midir?
n TBMM’nin bundan sonraki oturumlarında da benzeri bir saldırı meydana gelirse bunun sorumlusu siz olmayacak mısınız?
n Sayın Kamer Genç’in saldırıya uğramasının kınanması için Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nden bir bildiri yayımlanması yönünde partilileriniz herhangi bir girişimde bulunacak mıdır?”
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

DURUM

SONRAKİ HABER

Bir işçi aday portresi: Tuzla bağımsız adayı tersane işçisi Ali Doğan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa