22 Nisan 2008 00:00

Çadırları yanan Tuzlalılar: Vali sözünü tutsun

Adana’nın Karataş İlçesi’ne bağlı Tuzla Beldesi’nde naylon ve kamışlardan yapılan barakalarda yaşayan tarım işçilerinin sorunları bitmek bilmiyor.

Paylaş

Adana’nın Karataş İlçesi’ne bağlı Tuzla Beldesi’nde naylon ve kamışlardan yapılan barakalarda yaşayan tarım işçilerinin sorunları bitmek bilmiyor. Yoksulluk, olumsuz yaşam ve çalışma koşullarının yanı sıra işçilerin başı şimdi de yangınlarla dertte. İşçiler büyük emek ve fedakarlıklarla yaptıkları derme çatma çadırlarını da yangında yitirdiler. Geçen hafta çıkan yangında 25 çadırını kaybeden ve dışarıda kalan bir çok aile, Adana Valisi İlhan Atış’ın prefabrik konut sözünü yerine getirmesini istiyor.
Şubat ayında çıkan yangında 5 çadır tamamen kül olurken, geçen hafta çıkan yangında ise 25 çadır yandı. Yangından mağdur olan tarım işçilerine komşuları yardım eli uzatarak, battaniye, giyecek ve gıda yardımında bulundu. Yangın sonrası Kızılay bölgeye 18 çadır gönderdi. Bazı çadırlarda 2 aile birlikte kalıyor. Çadırkent sakinleri, çadırların naylon ve kamışlardan yapılması nedeniyle her yıl çıkan yangınlarda bir çok ailenin mağdur olduğunu belirterek sorunlarına kalıcı çözüm istedi. Çadır sakinleri Adana Valisi İlhan Atış’ın geçtiğimiz yıl Tuzla’ya yaptığı ziyarette verdiği kalıcı prefabrik konut sözünü hatırlatarak Atış’ın sözünü yerine getirmesini istedi.
Bir çadırda iki aile kalıyor
Çadırı yananlardan Dilek Demir (50), 13 çocuğu, eşi ve 2 torunu ile akrabaları olan 6 kişilik diğer Demir ailesi ile aynı çadırı paylaşıyor. Demir “Bizim gibi başka aileler de var. Bir iki aile aynı çadırı kullanıyor. Geceleri yatacak yer bulamıyoruz” dedi. Demir, de Vali İlhan Atış’ın sözünü tutkmadığını ziyaretten sonra hiç bir yetkilinin bölgeye uğramadığını kaydetti.
Mağdurlardan Zehra Demir (47) de 10 çocuğu ile birlikte Kızılay’ın verdiği çadırda yaşıor. Demir “Yerlere serecek kilimim olmadığı için naylon seriyorum. Komşuların verdiği yatağı da 12 kişi paylaşıyoruz. Biz ne zaman bu rezaletten kurtulacağız” dedi.
Kader Karaca adlı kadın ise yangında çadırlarının kısmen yandığını belirterek, bu nedenle “Fazla zarar görmemiş” gerekçesiyle Kızılay’dan çadır alamadıklarını söyledi. Karaca, yırtılmış çadırda yaşam mücadelesi verdiklerini belirtti. (Adana/DİHA)
Telli Çiçek
ÖNCEKİ HABER

"Evlerinizi terk etmeyin"

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa