22 Nisan 2008 00:00

‘Karın tokluğuna çalışıyoruz’

Kastamonu’nun Köprübaşı mevkiinde iş bekleyen işçiler, yaşamlarını sadece aç kalmamak adına sigortasız ve iş güvencesiz çalışarak idame ettiriyorlar.

Paylaş

Kastamonu’nun Köprübaşı mevkiinde iş bekleyen işçiler, yaşamlarını sadece aç kalmamak adına sigortasız ve iş güvencesiz çalışarak idame ettiriyorlar. İşçiler, gün ışımaya başlar başlamaz evlerinden çıkıp, yürüyerek Köprübaşı’na geliyorlar. Akşama kadar burada iş bekleyen işçiler, iş çıkarsa günü kurtardıklarını söylüyorlar. Yönetenlerin, hallerini anlamadığını söyleyen işçiler, hastalandıklarında doktora gidemediklerini anlatıyorlar.
‘Ölene kadar böyle çalışacağım’
Sigortasız çalışan 69 yaşındaki Şevket Işık, “Sabah 7’de köprübaşına geliyoruz şansımız olur da iş buluruz diye, ne iş verirlerse yapmak için akşama kadar bekliyoruz. Çimento, tuğla, eşya taşıyoruz. Günlük yevmiyelerimiz 5-10-25YTL arasında değişiyor” diyor.
“Sabah namazını kıldıktan sonra yola çıkıyorum. Taşeron şirket gelecek de bir iş verecek diye, diğer arkadaşlar gibi burada bekliyorum” diyen 51 yaşındaki Faik Kaya ise, kazançlarının ancak aç kalmayacak kadar olduğunu vurgulayarak zar zor geçindiklerini söylüyor. Yeşil kart ta dahil olmak üzere hiçbir sağlık güvencesi olmayan Kaya, 35 senedir bu şekilde çalışıyor. Ölene kadar da böyle gideceğini belirten Kaya, “Hasta olsak hastaneye gidemiyoruz. İş olmadığında bazen 8-10 gün burada boşuna beklediğimiz de oluyor” şeklinde konuşuyor.
‘Halimizden anlamıyorlar’
3 çocuğu olan 65 yaşındaki Satı Külçe ise, “Çoluk çocuk çalışıyor. Emekliliğim de var ama mecburen yine burada iş bekliyorum. Çünkü devletin verdiği maaş yetmiyor, geçinemiyoruz. Gücüm yetene kadar çalışmak zorundayım” diyor. Ölene kadar aç kalmamak için çalışacağını söyleyen Külçe, her yıl ekonominin daha da kötüye gittiğini belirterek, yaşamın gün geçtikçe zorlaştığını ve yönetenlerin kendi hallerinden anlamadığını söylüyor. (Kastamonu/EVRENSEL)
Özge Akgül
ÖNCEKİ HABER

İşgalin gölgesinde buruk bayram sevinci

SONRAKİ HABER

Metris Cezaevinde yangın: Çok sayıda itfaiye ve polis sevk edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa