23 Nisan 2008 00:00

DTP’den İlk Meclis çağrısı

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, “Birliğin de, bütünlüğün de, kardeşliğin de, demokrasinin de özü, Birinci Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunmaktadır. Öze dönüş çağrısı yapıyorum” dedi.

Paylaş

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, “Birliğin de, bütünlüğün de, kardeşliğin de, demokrasinin de özü, Birinci Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunmaktadır. Öze dönüş çağrısı yapıyorum” dedi.
Partisinin grup toplantısında konuşan Türk, “Bugünü en anlamlı şekilde kutlamanın yolu, Birinci Meclis’teki demokratik zihniyeti hatırlama ve onu yeniden canlandırmayla olabilir ancak. Birliğin de, bütünlüğün de, kardeşliğin de, demokrasinin de özü, Birinci Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunmaktadır. O zaman çiçeği burnunda bir topluluklar demokrasisi kurulmuştu. Bütün farklılıkları, özgür bir şekilde içerisinde barındırıyordu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle, başta hükümet olmak üzere, demokratik zihniyete bağlı bütün çevrelere, öze dönüş çağrısı yapmayı, grubum adına en önemli sorumluluk olarak görüyorum. Bu çağrı, demokrasi, çoğulculuk ve özgürlükçülük çağrısıdır” dedi.
‘Aynaya bakın’
301. maddenin kaldırılmasını istediklerini belirten Türk, “Biz sadece 301’in kaldırılmasının, düşünce özgürlüğü açısından yeterli olacağını da düşünmüyoruz. TCK’da düşünce özgürlüğünü engelleyen bir dizi madde var. Bunların da kaldırılması gerekiyor” dedi.
Erdoğan’ın “Siyaseti, sorun çözme yeri, sorunların tartışılma zemini olmaktan çıkarmaya çalışmak, bir ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüktür” dediğini hatırlatan Türk, “Yıllardır çözülmeyen Kürt sorunu bu siyasetsizliğin bir sonucu değil mi? Sorunu askere havale ederek, işin içinden sıyrılmaya çalışıyorsun. Şimdi bu siyaset mi? Hani siyaset çözüm yeriydi? Siyaseti tıkamaya çalışanları lütfen uzaklarda aramayın. Aynaya bakmanız yeterli olacaktır” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

İktidara yüklendiler

MHP ve CHP grup toplantılarında hedefte AKP iktidarı vardı.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Karanlık gidişe dur denilemezse, ülkemiz önce iki dilli ve iki ortaklı, gelişmelere göre çok dilli ve çok ortaklı bir federal devlet yapılanmasına doğru hızla sürüklenmektedir” diyerek AKP’ye yüklendi.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Erdoğan’ın, spekülatörlerden şikayet ettiğini belirterek, “Spekülatörler senin etrafında, kendi adamların, kendi partililerin. Spekülatörleri himaye eden sensin” dedi. Baykal, AKP’nin 1 Mayıs kararını da ‘hayal kırıklığı’ diye değerlendirdi.
ÖNCEKİ HABER

CHP’ye şok karar

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa