Fotoğraf: AA

Taşeronlaştırmaya karşı 1 Mayıs’ta alana

İşçi sınıfının bayramı 1 Mayıs yaklaşıyor. 1 Mayıs’a yaklaşırken işçiler hem sendikal hem de sosyal hakları için alanlara çıkmaya hazırlanıyor. Adana’da işçi ve memur sendikaları, siyasi partiler 1 Mayıs’ı Çukurova bölgesinde kutlayacaklar


İşçi sınıfının bayramı 1 Mayıs yaklaşıyor. 1 Mayıs’a yaklaşırken işçiler hem sendikal hem de sosyal hakları için alanlara çıkmaya hazırlanıyor. Adana’da işçi ve memur sendikaları, siyasi partiler 1 Mayıs’ı Çukurova bölgesinde kutlayacaklar. 2.5 yıldır taşeronlaştırmaya karşı mücadele eden Çukurova Üniversitesi Balcalı Tıp Fakültesi’nde çalışan işçiler de alandaki yerlerini alacaklar. Dev Sağlık-İş üyesi işçiler, 1 Mayıs’a kendi işkolları dışında çalışan taşeron işçilerini de katmaya çalışıyorlar.
SSGSS ve taşeronlaştırmaya karşı eylemler yapan Dev Sağlık-İş üyesi işçiler, 1 Mayıs’ta taleplerini daha gür bir şekilde dile getireceklerini söylediler. Bin kadar taşeron işçinin bulunduğu Balcalı Tıp Fakültesi çalışanları, 1 Mayıs’ta ana taleplerinin SSGSS’nin geri çekilmesi ve taşeronlaştırmanın son bulması olduğunu söylediler.
Genel grev çağrısı
“1 Mayıs işçi sınıfının dayanışma günüdür” diyen Dev Sağlık-İş Çukurova Bölge Şubesi Başkanı Mustafa Hotlar, 1 Mayıs’ta taleplerinin tüm emekçiler için güvenceli iş, güvenli gelecek, parasız eğitim ve parasız sağlık olacağını belirtti. Hükümetin çıkardığı yasalar ile kazanılmış hakları gasp ettiğini ifade eden Hotlar, bu yasalara karşı mücadelenin bu hükümet ve bundan sonraki hükümetlere karşı da yürütüleceğini dile getirdi. İşçi sınıfının 14 Mart’ta yaptığı eylemlerle genel grev yapabileceğini gösterdiğini söyleyen Hotlar, bu yasaların geri çekilmesi ve emekçilerin haklarını kazanabilmeleri için genel grev çağrısında bulundu. Hotlar, bu çağrının gerçekleştirilmesi için örgütlü güçleri ile mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.
Mücadele devam edecek
Dev Sağlık-İş Adana Şube Yöneticisi Ali Ekber Takmaz, 1 Mayıs’ta SSGSS’nin geri çekilmesi, taşeron çalışma sisteminin tümüyle kaldırılması, toplusözleşme ve grev hakkı için alanlarda olacaklarını söyledi. 2.5 yıldır taşeron çalışma sistemine karşı mücadele verdiklerini hatırlatan Takmaz, güvenceli iş hakkını elde edene kadar mücadele edeceklerini söyledi. Takmaz, 1 Mayıs’ı Adana’da kutlayacaklarını belirterek, sorunlarını yerellerden dile getireceklerini, işçi sınıfı için doğru olanın bu olduğunu aktardı. Takmaz ayrıca, 1 Mayıs’a sadece kendi işkollarını değil diğer işkollarında çalışan taşeron işçileri de katmak için mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.
‘Adana’da olması isabetli bir karar’
Sağlık emekçisi Bülent Kara ise 1 Mayıs’ın Adana’da kutlanmasının isabetli bir karar olduğunu söyleyerek, bütün emekçileri İstanbul’a taşımanın imkansız olduğunu dile getirdi. Kara, böylelikle taleplerin Türkiye’nin her yerinde yükseleceğine de dikkat çekti. Son dönemde SSGSS’ye karşı halkın da içinde yer aldığı bir tepkinin oluştuğuna vurgu yapan Kara, “Bu tepkinin geçici olmadığını, 1 Mayıs alanlarını doldurarak göstermeliyiz. Bunun için sendikalara ve emek örgütlerine büyük iş düşüyor” dedi.
Bir başka sağlık emekçisi Mehmet Türkmen ise SSGSS’ye ve taşerona karşı duruşun daha da büyütülmesi gerektiğini söyledi. 1 Mayıs’ın Adana’da kutlanmasının Adana halkına ve emekçilere karşı sorumluluğun bir parçası olduğunu aktaran Türkmen, sosyal adaletin, bütün emekçiklere verilmesini istediğini söyledi. (Adana/EVRENSEL)
Cumali Akkaş
www.evrensel.net