24 Nisan 2008 00:00

Paran yoksa
fıtık ol!

Hükümet, hastanelerde artık sıra beklemek yok derken Manisa’da MR çekimi için 7 ay sonraya gün veriliyor

Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, en çok övündüğü sağlık hizmetlerinden ancak ölmemek ve paran olmak koşuluyla yararlanabiliyorsun. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi’nde hastalara MR çekimi için 7 ay sonraya gün verilirken, özel muayene ücreti yatırırsan MR’ın hemen çekilebileceği söyleniyor.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi’nin Radyoloji Servisi’ne başvuran hastalara 7 ay sonrasına MR (Manyetik Rezonans) çekimi için randevu veriliyor. Eğer ölmez de 7 ay sonra halen yaşıyor olursanız ve MR cihazında herhangi bir arıza olmazsa, tetkiklerinize devam edebilirsiniz.
Paranız varsa hemen
Eğer cebinizde paranız varsa 7 ay beklemeniz gerekmiyor. Radyolojide görevli hocanın özel muayene ücreti olan 100 YTL’yi yatırırsanız, en geç 1-2 gün içinde MR’ınızın çekilmesi mümkün oluyor.
Önceki gün MR çekimi için sıra bekleyen ve isminin açıklanmasını istemeyen bir hasta, kendisinin Eylül 2007’de hastaneye başvurduğunu ve Nisan 2008’e gün verildiği için ancak şimdi MR’ının çekilebildiğini söyledi. Yine aynı bölüme, 18 Nisan’da bel fıtığı tetkiki için MR çekimi nedeniyle başvuran hasta Yasemin Çetin’e, 5 Kasım 2008’e çekim için randevu verilmiş, ancak 100 YTL yatırırsa çabuk çekilebileceği de eklenmiş. Gazetemize açıklamada bulunan Çetin, kendisinin bel fıtığından şikayetçi olarak CBÜ Nöroşirurji Polikliniği’ne başvurduğunu, bel fıtığı teşhisi için MR istendiğini, Radyoloji Konsültasyon ve Tetkik İstemi Formu ile MR başvurusu yaptığında bu durumla karşılaştığını söyledi. Çetin, “Hemen çekilmesi gerekirken 7 ay sonraya gün verilmesi ve 100 TYL karşılığında hemen çekilebilecek olması düşündürücü” dedi.
Hastalardan gelen şikayetler üzerine, 22 Nisan günü, hasta olarak Radyoloji Servisi’ne MR çekimi için başvuran muhabirimize de 11 Kasım 2008 gününe randevu verildiği görüldü. “Yedi ayın çok uzun bir süre olduğu, hemen çektirmenin mümkün olup-olmadığı” sorulduğunda “Görevli doktor S.T. adına 100 YTL özel muayene ücreti yatırırsanız çekilebilir” yanıtı verildi.
‘Acil olanları sevk ediyoruz’
Hastaları tedirgin eden ve kaygılandıran bu uygulama ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz hastane başhekimi Prof. Dr. Özcan Kayıkçıoğlu, MR çekimi için 7 ay sonraya gün verilmesi ile ilgili şikayetlerden haberdar olduklarını belirterek, durumunda aciliyet olan ve bir ayı geçen uzamalarda hastaları anlaşmalı oldukları diğer sağlık kuruluşlarına sevk ettiklerini ileri sürdü. Kayıkçıoğlu, hastaneye yeni MR cihazı alımı için çalıştıklarını belirterek, talep edilen 100 YTL’nin Öğretim Üyesi Katkı Payı olduğunu, bu şekilde müracaat eden hastaların MR’larının, hocaların talebi üzerine çabuk çekilebildiğini kabul etti.
Kayıkçıoğlu, Radyoloji Bölümü’ndeki bu gecikme ile ilgili önlemler almaya çalıştıklarını belirterek, “Yedi aylık bir gecikmenin tolere edilmesi mümkün görülmüyor. Bu gecikme akla ve mantığa sığacak bir gecikme değil” dedi.
Gazetemize açıklama yapan Radyoloji Servisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yüksel Pabuşçu da gecikmenin olduğunu kabul ederek, “MR’da hızlı hizmet verememiş olmamızın nedeni hasta sayısındaki artış ve tetkik süresinin uzun olmasıdır” ifadelerini kullandı. (Manisa/EVRENSEL)
Herkes sağlıklı yaşama hakkına sahip olmalı
Elçin Mercül (Manisa Sağlık Hakkı ve Hasta Hakları Derneği Başkan Yardımcısı): Biz, Manisa Sağlık Hakkı ve Hasta Hakları Derneği olarak, sağlık hakkının sınırsız olduğunun, herkesin sağlıklı yaşama hakkına sahip olduğunun bilincindeyiz. Önümüzdeki yıllar içerisinde sağlık alanında yaşanacak sorunlardan biri kendini şöyle gösteriyor: Artık parası olan yaşayacak, parası olmayan yaşayamayacak. Yaşama hakkı herkesin temel hakkıdır. Herkes sağlık hizmetlerinden sonuna kadar eşit ve sınırsız olarak yararlanmalıdır. Yaşam hakkı sınır tanımaz. CBܒde ve diğer sağlık kuruluşunda yaşanan bu durum kabul edilemez. Sağlık hizmetlerinin alımı ile ilgili bize ulaşan şikayetleri çözmek için gerekli girişim ve yardımları yapacağız. Vatandaşlarımızın karşılaştığı sağlık sorunlarının takipçisi olacağız.
Kenan Çetin
ÖNCEKİ HABER

Başıbüyük’te polis
bir kadını felç etti

SONRAKİ HABER

Sinemada yapımcı-işletmeci tartışması sonrası yeni düzenlemeler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa