Almanya’da iltica incelemede

Almanya’da iltica başvurusu kabul edilen yaklaşık 40 bin Türkiye kökenli sığınmacıya, Türkiye’ye dönmeleri için mektup gönderildi


Şu günlerde Iraklı Hıristiyanlara özel bir uygulama ile iltica hakkı vermeyi tartışan Almanya, yıllar önce Türkiye’den gelerek sığınma başvurusunda bulunan ve bu başvuruları kabul edilerek süreli ya da süresiz oturum hakkını elde eden sığınmacıları ise sınır dışı etmek istiyor. Bu ayın başından itibaren merkezi Nürnberg’de bulunan Federal Göç ve Sığınma Dairesi tarafından Türkiye kökenli sığınmacılara gönderilen mektupta, Türkiye’de insan hakları yönünde olumlu gelişmelerin yaşandığını belirterek, ilticaya kaynaklık eden nedenlerin ortadan kalktığı, bu nedenle geri dönmeleri için bir engelin bulunmadığı dile getirildi.
Daire tarafından gönderilen yazıda, Sığınma Yasası’nın 51. maddesinden oturum alanların durumunun yeniden incelemeye alındığı ifade edilerek, en geç 31.12.2008 tarihine kadar bu kişiler hakkında karar verileceği dile getirildi.
Mektupta devamla Türkiye’deki gelişmeler şu şekilde ifade edildi: “Ülkenizden geldiğinizden bu yana hukuk ve insan hakları durumunda önemli pozitif gelişmeler yaşandı. Size karşı o dönem yöneltilen suçlamalar ve aramalar şimdi cezai takip kapsamında bulunmuyor. Bu nedenle ülkenize dönmeniz için göstermiş olduğunuz nedenler bugün geçerli değil” denildi.
Mektupta, bu söz konusu kişilerin bir ay içerisinde yazılı olarak itiraz etme haklarının olduğu belirtilerek, ülkelerine neden geri dönemeyecekleri konusunda yeni deliller sunmaları isteniyor.
40 bin kişiye gönderildi
Federal Göç ve Sığınma Dairesi tarafından Türkiye kökenli sığınmacılara gönderilen mektuplar hakkında gazetemizin sorularını yanıtlayan deneyimli sığınma avukatı Hans-Werner Odendahl, Türkiye kökenli 40 bine yakın kişiye benzer mektubun gönderildiği konusunda bilgi edindiklerini söyledi.
Bu sürecin tam olarak ne zaman başlatıldığı konusunda net bilgilerinin olmadığını söyleyen Odendahl, şu anda Türkiye’den gelen, süreli ve süresiz oturuma sahip bütün sığınmacılara ilticayı geri alma mektubu gönderildiğini belirterek, “Gerekçe olarak da Türkiye’de her şeyin güzel olduğu gösteriliyor. Edindiğimiz bilgilere göre, Türkiye’ye gelip de iltica başvurusunda bulunan herkesin durumu yeniden gözden geçirilecek. Ancak bunların ne kadarının Türkiye’ye gönderileceği konusunda bugünden bir tahminde bulunmak zor” dedi.
‘Kişilerin durumu belirleyici olacak’
Odendahl, sınır dışı konusunda kişilerin durumunun belirleyici olduğunu ifade ederek, “Süresiz oturum hakkı olan, önce süreli sonra süresiz oturumu olanlar ve kendi geçimlerini sağlayanların durumunda bir sorun çıkmasını beklemiyoruz. Bunların önemli bir bölümüne yeniden süresiz oturum verilecek. Süreli oturumları olan ve kendi geçimlerini sağlamayanların durumu ise en zor olan grup. Bunların oturumlarının uzatılmamasının riski çok yüksek. Bu yüzden, bütün müvekkillerimiz en kısa zamanda geçimlerini sağlayacak bir iş bulmalılar. Yani, en az üç yıl kendi geçimlerini sağlayabilecekleri bir iş bulmaları gerekiyor” dedi.
Odendahl ayrıca, süresiz oturumu olanların ilticalarının elinden alınması durumunda Avrupa Adalet Divanı tarafından da olumlu sonuç çıkacağına inandığını sözlerine ekledi.
Süresiz oturuma sahip, en az beş yıldan beri burada olan ve çalışanlara Oturum Yasası’nın 9/a maddesine göre oturum almalarını öneren Avukat Odendahl, “Bu AB çapında en güvenli oturumdur. Bu alındığı takdirde sınırdışı mümkün değildir” dedi.
‘Türkiye’de işkence sürüyor’
Türkiye’den gelip de Almanya’ya iltica edenlerin durumunun yeniden gözden geçirilmesine Federal Dışişleri ve Içişleri bakanlıklarının Türkiye’de olumlu gelişmelerin yaşandığına dair verdiği raporlar kaynaklık ediyor. Daha önce Türkiye’den gelen sığınmacıların durumunun Nürnberg’deki merkezde 6-7 kişi tarafından incelendiğini belirten Odendahl, şimdi ise memurların eski dosyaları raftan indirerek incelemeye aldığını belirtti.
Türkiye’de son zamanlarda politik anlamda bazı değişikliklerin olduğunu ifade eden Odendahl, “Ancak işkence tamamen ortadan kalkmamıştır. Ağır işkence şimdi eskisi gibi yapılmıyor. Ama bu işkencenin kalktığı anlamına gelmiyor. Yine muhaliflere yönelik her türden baskıların, saldırıların devam ettiği hepimiz tarafından biliniyor” dedi. (HABER MERKEZI)
Yücel Özdemir
www.evrensel.net