25 Nisan 2008 00:00

Nükleer karşıtlarından miting çağrısı

Nükleer karşıtları basın açıklamalarıyla halkı 26 Nisan’da yapacakları mitinglere davet etti

Paylaş

Küresel Eylem Grubu Taksim Galatasaray Lisesi önünde yaptığı basın açıklamasıyla Nükleer enerjiye karşı Kadıköy’de düzenleyeceği mitinge çağrı yaptı.
AKP hükümetinin Nükleer Santral yasasını meclisten geçirdiğini belirten grup üyeleri bu atılımdan vazgeçilmesini talep ettiler. “Nükleer Santral istemiyoruz”, “Nükleer öldürür” dövizlerini taşıyan grup adına basın açıklamasını Meral Oral okudu. Türkiye’de hükümetin halktan gizlemeye çalıştığı bir ihale sürecinin yaşandığına değinen Oral “Nükleer santralin güvenli olduğu yalanını söylemeye devam edenlere 26 Nisan 1986’da meydana gelen Çernobil Kazasının yıl dönümünde büyük bir mitingle yanıt vereceğiz”dedi. Türkiye’de binlerce işsize iş sağlayacak olan temiz enerji kaynaklarına para aktarılmadığını vurgulayan Oral, nükleer lobileri zengin edecek santrallere para ayıranlardan bu ülkenin işsizlerinin ve gençlerinin hesap soracağını söyledi. Kamuoyunu duyarlı olmaya çağıran Oral, tüm halkı mitinge destek vermeye çağırdı.
Balıkçılar denize açıldı
Mersin’in Akkuyu beldesine yapılması düşünülen nükleer santral ve balık çiftliklerine tepkiler sürüyor. Mersin Balıkçılar Kooperatifi’ne üye bir grup balıkçı da tekneleriyle denize açılarak nükleer santrali protesto ettiler.
Mersin’li balıkçılar yaptıkları eylemle nükleer santral ve balık çiftliklerine karşı çıktılar. Akdeniz Sosyal Forumu, Mersin NKP ve Mersin Balıkçılar Kooperatifi tarafından yapılan eylemde balıkçılar nükleere karşı denize açıldılar. Nükleer karşıtı pankartlarla denize açılan balıkçılar “Nükleere inat yaşasın hayat” sloganını attılar. Atatürk Parkı sahilinde tur atan balıkçılar daha sonra tekrar kıyıya dönerek basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasını okuyan NKP Sözcüsü Kamer Gülbeyaz, Akkuyu’da bir nükleer santral yapılması durumunda yüzyıllarca etrafına nükleer atık zehri yayacağını söyledi. Mersin’in ne dünyanın nükleer çöplüğü, ne de Türkiye’nin kirletici projelerinin çöplüğü olmayacağını belirten Gülbeyaz, herkesi 26 Nisan’da yapacakları mitinge katılmaya çağırdı. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

DTP’lilerden Başıbüyüklülere destek ziyareti

SONRAKİ HABER

Görevden alınan öğretmen: İyi niyete böyle karşılık verilir mi?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa