Denizlere tahammülsüzlük

Tunceli EMEP İl Örgütü, parti binasına asılı Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın resimlerinin yer aldığı afişin önceki gece geç saatlerde polis tarafından indirilmesini basın açıklamasıyla kınadı


Tunceli EMEP İl Örgütü, parti binasına asılı Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın resimlerinin yer aldığı afişin önceki gece geç saatlerde polis tarafından indirilmesini basın açıklamasıyla kınadı. Açıklamaya DTP, ESP, DİHP, HÖC, Kalan Halk Kültür, Dersim Kültür Derneği, Partizan, İHD, Tunceli Baro Başkanı, Genel-İş, birçok sendikacı ve yaklaşık 500 kişi parti binası önünde toplanarak destek verdi.
Bağımsızlık mücadelesine karşı
"Yusuf, Hüseyin, Deniz, sürüyor, sürecek mücadelemiz" sloganı atarak Sanat Sokağı'na yürüyen kitleye konuşan EMEP İl Başkanı Hüseyin Tunç, yapılanın emperyalizme karşı verilen bağımsızlık mücadelesine gösterilen tahammülsüzlüğün sonucu olduğunu söyledi. Tunç, "Dün gece (önceki gece) yarısı saat 12.30'da parti binamıza astığımız, emperyalizme karşı Türkiye'nin bağımsızlığı için Türk ve Kürt halklarının kardeşliği için 6 Mayıs 1972'de idam edilen '68 gençlik hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın resimlerinin bulunduğu afiş, Tunceli cumhuriyet savcısının talimatıyla alıkonulmuştur. İdam edilişlerinin üzerinden geçen 36 yıl sonra bile gösterilen bu tahammülsüzlüğün elbette bir sebebi vardır. Çünkü bugün bile hâlâ AKP Hükümeti ve işbirlikçiler ülkenin parça parça satılmasına, emperyalist talana açılmasına, halkların kardeşliğini kan, terör ve gözyaşıyla ortadan kaldırmaya adeta ant içmişlerdir" dedi.
Tunç, "Emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı tam bağımsızlık için, Amerikancı olmayan halkçı bir demokrasi, eşitlik ve özgürlük ve gerçek laiklik için mücadele edeceğiz" diye konuştu.
İHD Tunceli Temsilcisi Av. Barış Yıldırım da, "Bugün Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını ananlara, onların posterlerini asanlara soruşturma açılacağına, ABD ve işbirlikçiler hakkında TCK'nın 302'nci maddesinde belirtilen 'devletin bağımsızlığını zayıflatama' suçundan soruşturma açılmalıdır" dedi. (Tunceli/EVRENSEL)
www.evrensel.net