Yoksula mezarlık da yok

Yaşarken yoksulluğun sıkıntısını çeken Sarıgazililer, artık ölürken de mezar ücretleri yüzünden zorluk yaşıyor


Yaşarken ‘yoksulluklarının bedelini’ fazlasıyla ödeyen emekçiler, artık öldükten sonra da bu ‘bedeli’ ödemeye devam ediyor. Ölülerini gömecek yer bulamayan Sarıgazililer, “Bu kadar da olmaz” diyorlar. 4 yıl önce Sarıgazi Mezarlığı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesiyle ölmek de bir o kadar masraflı oldu. İnsanlar bir cenazeleri olduğunda acılarını yaşamak yerine, 4 bin YTL’yi bulan mezar yerlerine güçleri yetmediği için ölülerini defnedecekleri alanlar arama çabası içerisine giriyor. Cenazeleri için çevre belediyelere başvurup mezar yeri arıyor Sarıgazi halkı. Belediye ise halkın yaşadığı sıkıntılara aldırış etmemekte ısrarlı. 4 yıl içerisinde çözüme yönelik hiçbir adım atmadı. Yerel yönetimlerin çoğunda olduğu gibi Sarıgazi’de de rant ön planda tutuluyor. Belediye başkanı yapılaşma alanlarının çok geniş olduğunu belirtip iş adamlarını konut yapmak üzere Sarıgazi’ye davet ederken, bu alanların bir kısmını mezarlıklara tahsis etmeyi aklından dahi geçirmiyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz Sarıgazi halkı, sorunlarının bir an önce çözülmesini istiyor.
Ölmek de artık yaşamak kadar zor
Ölülerinin matemini tutmak yerine 4 bin YTL’yi nasıl ödeyeceğini düşünen halk isyan ediyor. Belediyenin duyarsızlığından yakınan Rıza Ulucan, “Çok yakında bir cenazem vardı ve Sarıgazi’ye defnetmek istedik ama bizden 4 bin YTL para istediler. Biz de cenazemizi Alemdağ beldesine gömmek zorunda kaldık” dedi. 1959’dan beri Sarıgazi’de oturduğunu söyleyen Ulucan, 500’e yakın mezar yerinin boş durduğunu, belediyenin mezar yerlerini sattığını anlattı. Sarıgazi’de artık ölmenin de en az yaşamak kadar zor olduğunu dile getiren Ulucan, mezarlıklar üzerinden rant sağlandığını söyledi. İnsan ölüsü üzerinden rant sağlama girişiminin ahlaka aykırı olduğunu belirten Ulucan, belediye yetkililerine seslenerek “Ölülerimizi ne yapalım” diye sordu.
‘Ölülerinizi başka yere gömün’
Belediye yönetiminin sorunlarını görmezden geldiğini söyleyen İbrahim Ballı da “Yönetim Sarıgazi’de mezarlık yeri olmadığı bahanesini her defasında dile getiriyor. Ama biz Sarıgazi’de birçok Hazine arazisi olduğunu biliyoruz. Neden bu arazilerden bir tanesi mezarlık yeri olarak tahsis edilmiyor” diye sordu. Cenazeleri olduğu zaman belediyenin Sarıgazi dışında alan gösterdiğini kaydeden Ballı, çoğunlukla cenazelerinin Taşdelen beldesine gömüldüğünü kaydetti. Büyük şirketlerin devasa binalar yapması önündeki engelleri kaldıran Belediye Başkanı Kemal Akyıldız’ın, televizyonlarda boy göstererek insanları Sarıgazi’de yaşamaya çağırdığını dile getiren Ballı, “Televizyonlarda açıklamalı; ‘Ben sizi çağırıyorum ama bir şartla, Sarıgazi’de yaşamaya gelin ama ölülerinizi başka alanlarda gömmek kaydıyla’ demeli” diye konuştu. Taşdelen’de gösterilen mezar yerinin ormanlık bir alan olduğuna dikkat çeken Ballı, yangın gibi bir felaketin yaşanması durumunda bunun hesabını kimin vereceğini soruyor.
Tam bir rezalet
Acılarını paylaşmak, taziyeleri kabul etmek yerine mezarlık telaşına düştüklerini söyleyen emekli belediye işçisi Binali Şahin de tepkili yaşananlara. Yetkililerin cenazelerin defnedilmesi için 3-4 yer belirlediklerini aktaran Şahin, diğer ilçelerden tanıdık bulmaya çalışarak cenazelerini gömmek için uğraşamadıklarını söyledi. Durumu ‘tam bir rezalet’ olarak niteleyen Şahin, “Mezarlık sorununu halk çözemez, bu belediye yönetiminin işi. Halk bu ve benzeri sorunların yaşanmaması için yönetimleri seçer” dedi. Şahin, Sarıgazi Belediyesi’nin bir an önce cenazelerin gömülebileceği bir yer alıp bu rezalete son vermesini talep etti. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net