29 Nisan 2008 00:00

Süt üreticisi köylüler isyan etti

Egeli süt üreticileri, süt fiyatlarının gün geçtikçe düşmesini protesto etmek amaçlı miting düzenledi.

Paylaş

Egeli süt üreticileri, süt fiyatlarının gün geçtikçe düşmesini protesto etmek amaçlı miting düzenledi. Tire Süt Kooperatifi'nin çağrısıyla Tire İstasyon Meydanı'na Egenin birçok yerinden gelen binlerce süt üreticisi, AKP'nin tarım politikalarını protesto etti.
"Sütümüze pis diyenler, pis","Sütümüz sudan ucuz", "2 Litre süt, 1 kilo gübre" yazan dövizler taşıyan süt üreticileri, 'Süt Konseyi kurulsun" yazılı pankart açtılar.
Mitinge beyaz önlükleriyle katılan veteriner hekimlerin yoğun desteği dikkat çekerken, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, CHP, DSP ve MHP İzmir milletvekilleri de mitinge katıldı.
Mitingde konser veren Tolga Çandar konuşmasında, Türkiye'nin her geçen gün kötüye gittiğine dikkat çekerek, "ODTÜ'de öğrenciyken 'kahrolsun Amerikan Emperyalizmi' dediğim için yediğim dayakları ben bilirim. Ancak şimdi geldiğimiz nokta, bunu daha yüksek sesli söylememizi gerektiriyor" dedi.
Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, "Bu meydanda ekmeğimize toprağımıza sahip çıkmak için toplandık. Ankara'ya gerçek Türkiye'yi göstermek için toplandık. Türk çiftçileri en zor günlerini yaşıyor. 3 litre süt ile 1 litre mazot alırken bugün 6 litre süt ile 1 litre mazot alamıyoruz. Yem fiyatları sütten pahalı, böyle bir şey dünyanın hiçbir yerinde yok. Bu koşullarda üretim yapılamaz, dünya ile rekabet edilemez. AB’ye uyum adı altında hayvancılığı bitiriyorlar. Üretici hayvanlarını kesime gönderiyor. Bankalara borçlanmaya devam ediyor. Köylü aşağılanıyor. Büyük süt tekelleri 'köylünün sütü pistir' diye medyada demeçler veriyor. Köylünün sütü sizinkinden daha temiz!.. Yıllardır piyasaya müdahale edin diye uyardık, dinleyen olmadı. Türkiye düve ithal eder hale geldi. Bu hükümetin ayıbıdır. Tarım gibi hayvancılığı da bitirmek istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Yeni büyük üreticiler yaratılıyor Buna dur demek için buradayız.” (Tire- EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Vali suç işliyor!

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa