29 Nisan 2008 04:00

Vali suç işliyor!

İstanbul Valisi Muammer Güler’in 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyen işçi ve emekçilere yönelik tehdidi tepki çekti.

Paylaş

İstanbul Valisi Muammer Güler’in 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyen işçi ve emekçilere yönelik tehdidi tepki çekti. Taksim’de yapılacak olan mitinge izin verilmeyeceğini, polisin orantılı güç kullanacağını açıklayan Güler, “Güvenlik güçleri görevleri gereği yasadışı eylemleri engelleyeceklerdir” dedi. Polis gününden, maçlara ve konserlere kadar her kesime Taksim’i açan valinin, sıra 1 Mayıs’a gelince gerilim yaratan açıklamalarda bulunduğuna dikkat çeken sendikacılar, Vali hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını kaydettiler.
‘Kışkırtma’
Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel de Taksim’e başka grupların çıkmasına izin verildiğini ancak sıra işçilere geldiğinde yapılanın suç olarak görüldüğünü kaydetti.
Valinin açıklamasını “kışkırtma” olarak nitelendiren Türkel, “Biz Taksim’e çiçeklerimizle geleceğimizi söyledik. Herkese açık olan meydanını bize de açıklamasını istedik. Devletin çeşitli kademeleri bir inatlaşma adına böyle açıklamalar yapıyor. Barış için kardeşlik için geliyoruz. İşçiler üzerindeki o siyah şalı kaldırmak için geliyoruz” diye konuştu. Valinin miting için gösterdiği alanlar hakkında ise Türkel şunları söyledi: “Oralarda provokasyon olmaz’ diyor. Bu açıklamasını neye dayandırıyorlar bilmiyoruz. Devletin görevi vatandaşın bayramında güvenlik önlemi almaktır.” Valinin “Trafik felç olacak, İstanbul kilitlenecek” sözlerine de yanıt veren Türkel, trafiğin polis tarafından sabahtan itibaren kesildiğini, buna gerek olmadığını iki saat içinde mitingin bitirileceğini belirterek, “Bunun sorumluluğunu bize atamazlar” dedi. Valinin açıklamalarını inceleyeceklerinin ve suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Türkel, devlet görevlisinin ağzına şiddet kelimesinin yakışmadığını kaydetti.
‘Şiddetle başladı şiddetle bitti’
DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, Valinin yaptığı açıklamayı üzüntüyle karşıladıklarını ifade etti. Şiddetle başlayan ve şiddet ile biten tehdit edici açıklamaları üzüntüyle izlediklerini anlatan Görgün, “Valinin ‘dağıtacağız’ dediği insanlar bu ülkenin yolunu, hastanesini, okulunu yapan işçiler ve emekçilerdir” dedi. “Çiçeklerimizle Taksim’de olacağız” diyen Görgün, şiddet uygulanması durumunda suç işlenmiş olacağını ve vali hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti. Valinin bu türden açıklamalar yapmak yerine 1 Mayıs’ın ardından suç duyurusunda bulunması gerektiğini belirten Görgün, “Valinin demesi gereken ‘Biz güvenlik önlemlerimizi aldık, 1 Mayıs’ı barış içinde kutlamak isteyenlere her türlü kolaylığı sağlayacağız’ olmalıdır” dedi. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de yaptığı açıklama ile valiye tepki gösterdi.
‘Şiddet ne demek?’
KESK Genel Sekreteri Abdurrahman Daşdemir ise Valinin Bakanlar Kurulu öncesinde böyle bir açıklama yapmasını doğru bulmadıklarını belirterek, “Biz rövanş almak istemiyoruz. O valinin bilinç altındaki şeydir. Biz 100 yılı aşkın süredir kutlanan 1 Mayıs’ı yine barış içinde kutlayacağız” dedi. Bağımsızlık, demokrasi ve sosyal adalet için Taksim’da olacaklarını, bu başlıkların ciddi başlıklar olduğunu vurgulayan Daşdemir, valinin “Gruplar 1977’de yaşanan olayların rövanşını almak istiyor” açıklamasının açıklamasının devlet adamlığına yakışmadığını kaydetti. “21. yüzyılda valinin yasal hakkını kullanmak isteyenlere karşılık orantılı güç kullanacağız demesi ayıptır. Bu aslında bir itiraftır aynı zamandı. Şiddet kullanacağız ne demek? Bu durumda vali hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Biz bu açıklamayı kınıyoruz” diyen Daşdemir, 1977 1 Mayıs’ında ölen işçileri anacaklarını, Türkiye’nin demokrasisi üzerinde düşündüklerinde de Taksim’in aklanması gereken bir alan olduğunu söyledi. Daşdemir, “Ama ne yazık ki valinin açıklamaları bir gerilim sürecine doğru götürüyor. Umarım bugün Bakanlar Kurulu biraz daha sağduyulu bir karar alır” diye konuştu.
Güvenlik yerine saldırı planlanıyor
Çağdaş Hukukçular Derneği adına açıklama yapan Avukat Nazan Yaman Vali Güler, ülkenin üretenlerinin temsilcisi olan konfederasyonları meşru görmeyerek suç işlediğini söyledi. Kanunları kendine göre yorumlayan Güler’in işçi ve emekçilerin örgütlenme hakkına da nasıl baktığını gözler önüne serdiğini ifade eden Yaman, “İstanbul’a yakışmayan bir Vali. Artık İçişleri Bakanlığını göreve çağırıyoruz. Vali hakkında soruşturma başlatmaları gerekir. Neden Taksim Meydanı sadece emekçilere yasak? Kamu güvenliğini sağlamak için tedbir almaları gerekirken, saldırı planları yapıyorlar. Ancak görüyoruz ki, güvenlik önlemlerinden hiç bahsetmiyorlar. Aksine, sürekli saldırıdan bahsediyorlar” dedi.
Sadece AKP ve patronlar karşı
Tüm konfederasyonlar valinin açıklamasına tepki gösterirken, Taksim’de 1 Mayıs kutlanmasına sadece AKP Hükümeti ve patronlar karşı çıktı.
Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, 1 Mayıs ile ilgili sıkıntının Taksim ısrarından çıktığını savundu. “Bugün için aldığımız karar budur” diyerek valiye destek çıkan Çiçek, “Bir yer uygun görülmüyorsa, bu noktada ısrar doğru değil. Kim nasıl kutlayacaksa başka meydanlarda da kutlayabilir” diye konuştu.
KOBİ Danışmanları Derneği Başkanı Mehmet Önder ve Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Başkanı Timur Bayındır yaptıkları açıklamalarla Taksim’de yapılmak istenen kutlamaya karşı olduklarını bildirdi. (İstanbul/EVRENSEL)

Vali Güler’e ‘Hodri Meydan’

1 Mayıs’ta Taksim’de olmak isteyen işçi ve emekçileri, tehdit eden İstanbul Valisi Muammer Güler’e Ankara’lı emekçilerden tepki geldi. DİSK üyeleri Vali Güler’e ‘Hodri Meydan’ dedi. Madenci Anıtı önünde toplanan DİSK ve bağlı sendikaların üye ve yöneticileri, 1 Mayıs alanlarını yasaklayanları protesto etti. Genel-İş Genel Başkanı Erol Ekici, Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Ruşen Sümbüloğlu, 2 Temmuz Vakfı Başkan Yardımcısı Emel Sungur’un da katıldığı eylemde konuşan DİSK Ankara Bölge Başkanı Kani Beko, emekçilere hiçbir yerin yasaklanamayacağını kaydetti. Beko, 1 Mayıs’ta Taksim’e çağrı yapmak suçsa bu suçu işlediklerini belirterek, tüm işçi ve emekçileri, emekten yana olduğunu iddia eden parti, aydın ve kitle örgütlerini 1 Mayıs’ta Taksim’de “birlik, dayanışma ve mücadele”ye çağırdı.
Açıklamanın ardınlar Ankaralıları 1 Mayıs’ta Taksim’e çağıran el ilanları sokak ve caddelerde dağıtıldı.
ÖNCEKİ HABER

Kartal 1 Mayıs’a hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

Ayşe Öğretmen için imza kampanyası başlatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa