01 Mayıs 2008 00:00

Manşetler yasağa dair

1 Mayıs’ın İstanbul Taksim meydanında kutlanmasına getirilmeye çalışılan yasak, gazete ve televizyonlar tarafından da günlerdir işleniyor.

Paylaş

1 Mayıs’ın İstanbul Taksim meydanında kutlanmasına getirilmeye çalışılan yasak, gazete ve televizyonlar tarafından da günlerdir işleniyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ve İstanbul valiliğinin “Dağıtırız” açıklamalarına geniş yer veren gazeteler, okurda 1 Mayıs bayramına ilişkin bir korku yaratıyor.
Taksim’de kutlanmaya hazırlanılan 1 Mayıs işçi bayramı tartışmalarına geniş yer veren gazetelerde, sendikaları suçlayan bir üslup dikkat çekiyor. Gerilimi yaratan hükümet ve valilik değilmiş gibi davranan medya, “yasak” yerine “restleşme”, “sınırlı izin” gibi ifadeleri tercih ediyor.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Taksim’e çelenk koysunlar yeter” şeklindeki açıklaması sendikalar tarafından “Bizimle alay ediyor” şeklinde yorumlanmasına karşın, medyada olumlu bulundu.
Hürriyet dünkü sayısında “Taksim’e çelenk koysunlar yeter” başlığını birinci sayfasında kullanırken, Milliyet “Taksim’e sınırlı izin sinyali” dedi. Star ise “Taksim’e şartlı vize” başlığını sürmanşete taşıdı. Yeni Şafak’ın birinci sayfasında da “Miting yapmayın, anıta çelenk koyun” ifadesi yer buldu. Zaman, soğukkanlıydı: “Yöneticiler hariç Taksim’e izin yok”.
Kimi gazeteler, doğrudan hükümetin ağzından sendikalara ve işçilere seslendi: “Sağduyuya davet” (Türkiye), “Aklıselim çağrısı” (Bugün).
Medya, benzer bir kampanyayı yaklaşık bir haftadır sürdürüyor. Önceki gün birçok gazetenin manşeti, okuru korkutmaya yönelik ifadelerle doluydu. Akşam “Çıkanı dağıtırız”, Bugün “Tehlikeli restleşme”, Güneş “1 Mayıs’ta 77 korkusu”, Türkiye “Taksim gerginliği”, Radikal “Taksim restleşmesi” diyordu. (MEDYA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Bulvar kapandı!

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa