CHP’den gensoru sinyali

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal 1 Mayıs olaylarının ardından Başbakan Erdoğan hakkında gensoru verebileceklerini söyledi.


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal 1 Mayıs olaylarının ardından Başbakan Erdoğan hakkında gensoru verebileceklerini söyledi. Baykal, “İçişleri Bakanı mı, Başbakan mı olur bilmiyorum. Olayların arkasında Başbakan’ın olduğu açık” dedi.
Baykal, partisinin 32. Olağan Kurultayı’nın ardından ilk kez yapılan Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesinde açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. 1 Mayıs’ta İstanbul’da yaşanan olayları değerlendiren Baykal, “1 Mayıs’ta yaşanan tablo çok üzüntü vericidir, çok düşündürücüdür. 1 Mayıs’ta Türkiye çok büyük bir şansı kaçırmıştır” dedi.
Hükümeti 1 Mayıs’ı sendikalarla birlikte dayanışma içinde, her türlü önlemi alarak bir kabus olmaktan çıkarmak için işbirliği yapmaya çağırdıklarını belirten Baykal, “Eğer, hükümet böyle bir işbirliğine girmiş olsaydı dünyanın bütün başkentlerinde yaşandığı gibi Türkiye’de de mutlu 1 Mayıs’ı yaşama şansını elde edecektik. Maalesef bu olmamıştır. Bunun sorumlusu sendikalar değil iktidardır” diye konuştu.
‘Hükümet provokasyonu’
1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamanın önünde hukuki ve siyasi herhangi bir engel olmadığını vurgulayan Baykal, “Hükümetin karar alması durumunda, Türkiye 1 Mayıs’ta meşru, hukuki bir kutlama yapma şansına sahiptir. Hükümet bunu reddedince olay bir hukuk sorunu haline gelmiştir. Sadece biz değil TÜSİAD ve TİSK de çağırmıştır. Türkiye’de aklı başında bütün çevreler 1 Mayıs’ı bir kabus olmaktan çıkaralım, bir çatışma konusu, hukuki ihlal olmaktan çıkaralım, el birliğiyle her türlü güvenlik önlemini alarak barış, huzur içinde 1 Mayıs kutlayalım teklifi yapılmıştır ve hükümet bunu reddetmiştir. Ne diye reddetmiştir, provokasyon istihbaratı aldık diye. Yaşanan olaylar göstermiştir ki hükümetin tutumu dışında bir provokasyon yoktur. Eğer iktidar bir uzlaşmacı tavır içine girseydi hiçbir provokasyon olmayacağı açıkça görülmüştür. Ne bir şiddet uygulaması var, ne bir silah var, ne bir saldırı aracı var. Eğer güvenlik önlemleri işbirliği içinde alınmış olsaydı, Türkiye Taksim’de 1 Mayıs’ı şenlik, şölen içinde, gayet güzel bir olay içinde kutlayabilecekti” diye konuştu.
Yaşananlardan üzüntü duyduğunu dile getiren Baykal, “İktidar, bir dayatmacı, inatçı, yasaklayıcı bir tavır içine girmiştir ve bu tavrı çok demokrasilerle bağdaşmayacak biçimde, çok ileri şiddet uygulamasına zorbalık düzeyinde şiddet uygulamasına kadar taşımıştır” dedi.
‘Erdoğan özür dilesin’
Türkiye’nin imajının olumsuz etkilendiği ve 1 Mayıs’ta yaşananların ekonomik bedelinin de ağır olduğu görüşünü aktaran Baykal, “Hükümet korku, telaş ve hatta panik içinde olduğunu 1 Mayıs’ta ortaya koymuştur. Bir an önce iktidar bu ruh halinden çıksın, güvenini sağlasın. Burası bir hukuk devleti, bir demokrasi. İktidar Türkiye’nin saygıdeğer kuruluşlarıyla, sendikalarıyla uyumlu, verimli işbirliği yapabilir. Bu tablo karşısında Başbakan’ın açıkça çıkıp özür dilemesi lazımdır. Başbakan’ın İstanbul halkından ve sendikalardan özür dilemesi gerektiğine inanıyorum. ‘Yanılmışız’ demesi lazımdır, ‘provokasyon olur zannettik, olmayacakmış’ demesi lazımdır” diye konuştu.
Baykal, partisinin “İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkında gensoru hazırlığında olup olmadığının” sorulması üzerine ise, “Bu tabloya seyirci kalmak istemiyoruz. Bu gerçekten tartışılması gereken bir tablo. Artık İçişleri Bakanı mı olur, Başbakan mı olur... Bu süreçte İçişleri Bakanı’na pek rastlayamadık ama olayların arkasında Başbakan’ın ve onun siyasi anlayışının bulunduğu çok açıktır. Elimizden gelen katkıyı bu çerçevede parlamentoda vereceğiz” yanıtını verdi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net