ayağını yorganına göre uzat

 • Boy ortalaması kızlarda 1.60, erkeklerde ise 1.70 civarında olduğu söylenen memleketimizde böyle bir sözün geçerliliği her zaman için tartışılır:


  Boy ortalaması kızlarda 1.60, erkeklerde ise 1.70 civarında olduğu söylenen memleketimizde böyle bir sözün geçerliliği her zaman için tartışılır:
  - Hanım, ayağını yorganına göre uzat, yoksa sabahı zor ederiz!
  - Nesini uzatacağım bey, 1.60’ı örtmeyen yorgana yorgan mı denir!
  Aslında bakılırsa memleketteki bir takım sorunlar için zırt pırt çözümler ürettiğini söyleyen ve adına da AB Uyum Yasaları denilen şu yasalardan, Avrupalı dostlarımız bununla da ilgili bir çözüm üretirse iyi olur: “Bundan böyle Türkiye’de yorganların boy uzunluğu 1.75 den küçük olmayacak!”
  Kurtulduk gitti! Pamuk ve yün üreticisinden tekstil üreticilerine, yorgancılardan yatak odası takımı satanlara bütün esnaf bu durumdan memnun kalacak:”Çocuk yorganı da olsa yasak ağabey, Avrupa Birliği yasakladı, en kısası 1.75 olacak!”
  Haydi diyelim bu kadarla da kalmadılar, onlar da başbakan gibi “ En az 3 çocuk yapın” mantığından yola çıkarak yorgan altına da karışmak istediler:
  - Haftada en az iki!
  - İki çok, ayda yapsak şu işi!
  - Avrupa Birliği kardeşim, uyum yasaları, uymadın mı yandın gitti!
  Aslında yukarıdaki başlık aşırı ya da gereksiz müsriften kaçınılmak için söylenmiş bir sözdür. Herkes olanağına göre yaşasın, zenginler zenginliğini, fakirler de fakirliğini bilsin anlamında söylemiştir! Buna rağmen her ne olursa olsun zenginleri pek de ilgilendirdiği söylenemez:
  - Beyefendi nasıl zengin oldunuz?
  - Ayağımı yorganıma göre uzattım!
  - Ne ayakmış bee!
  Türk İş’in yaptığı bir hesaba göre 4 kişilik bir ailenin evine 2. 269 YTL girmiyorsa o aile yoksul bir aileymiş. Asgari ücretin 517,14 YTL olduğu bir ülkede, bu maaşla geçinen bir insana “Kardeşim ayağını yorganına göre uzat” demek pek de mantıklı olmasa gerek:
  - Yorgan mı, ne yorganı, biz kıçı açık yatıyoruz ki!
  Hazır ayağımızı uzatmışken ve yorgan da ucu ucuna denk gelmişken, bu sözden yola çıkarak yeni yeni cümleler oluşturmaya bakalım! Olur ya denk gelir de birisinin yarasına merhem oluruz:
  - Ayağını yorganına göre uzat ama yüzüne gülene, arkadan konuşana elini uzatma!
  - Ayağını yorganına göre uzat ama pisi de var temizi de var, her şeye dilini uzatma!
  - Ayağını yorganına göre uzat ama başkasına kaşıtacaksan boş yere tırnağını uzatma!
  - Ayağını yorganına göre uzat ama ona buna laf yetiştireceğim diye dil uzatıp da sözü uzatma!
  - Ayağını yorganına göre uzat ama gerekirse yırt yorganı yastığı, seni bu yoksul hayata mahkûm eden hükümetin ömrünü uzatma!
  Veli Bayrak [[email protected]]
  www.evrensel.net