Gençler kültürlerine sahip çıkıyor

Bahçelievler’de halkoyunları kursunda bir araya gelen gençler yaşadıkları sorunlara karşı dayanışma duygularını pekiştiriyor


İşsizlik, yoksulluk, açlık, geleceksizlik ve yozlaşma gibi sorunlarla karşı karşıya olan gençler, kültürlerine sahip çıkıyor. Yenibosna Akçadağ Elbistan Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı’nda (AK-EL) bir araya gelen gençler, burada halkoyunları kursuna katılıyor. Birçok kesimden kişinin katıldığı halkoyunları ekibi, yönetmeni ve AK-EL gençlik komisyonu başkanıyla görüştük.
Ülkedeki gençlerin açlık, işsizlik, yoksulluk gibi sorunlarla boğuştuklarını anlatan Nurettin Bayar, sistemin yoksul halktan yana olmadığını söyledi. İnsanların zor koşullarda yaşamak için adeta savaştıklarını dile getiren Bayar, tüm bu koşullar karşında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “kadınlar en az 3 çocuk doğurmalı” sözlerine anlam veremediğini ifade etti. “Her alanda çifte standart uygulanıyor. Parası olanın egemen olduğu bir sistem var. Bu sorunların çözümü sistemin değişmesiyle gerçekleşir. Sistemin değişmesi içinde birlik mücadele ve dayanışmaya ihtiyaç var” diyen Bayar, bu amaçla bilgisayardan bağlamaya, halkoyunlarından panellere çeşitli etkinlikler yaptıklarını dile getirdi. Türkiye’de folklor çalışmalarının son derece yetersiz olduğunu belirten Bayar, Türkiye’nin bağımsızlığı için mücadele eden insanlar olmasına rağmen gittikçe dışa bağımlı hale gelindiğine dikkat çekti. Gençlerin Anadolu kültürüne yabancı olduğunu ifade eden Bayar, yozlaşmanın çok yoğun yaşandığını, kendilerinin de bu yozlaşmanın yok edilmesi yönünde yürüttükleri etkinlikleri anlattı. Her coğrafyanın farklı zenginlikleri olduğundan söz eden Bayar, gençlerin kültürlerine sahip çıkmaları gerektiğini dile getirdi.
Katılımcıların çoğu öğrenci ve işsiz
Halkoyunları kursunun yönetmeni Hacı Ali Güneş, yaklaşık 18 yıldır halkoyunlarıyla ilgilendiğini söyledi. Kendisinin de ilk zamanlar halkoyunlarından nefret ettiğini belirten Güneş, istemeyerek girdiği bir halaydan sonra halkoyunlarına ilgi duymaya başladığını dile getirdi. 3 yıldır AK-EL vakfında çalışmalarını sürdüren Güneş, Gaziantep ağırlıklı olmak üzere Malatya ve Diyarbakır yörelerini oynadıklarını ve bu işe 70 kişiyle başlayıp 40 kişi kaldıklarını söyledi. Genellikle vakıf etkinlikleri ve düğünlerde sahne aldıklarını ifade eden Güneş, katılımcıların çoğunluğunu liseli öğrenciler ve işçilerin oluşturduğunu dile getirdi.
Halkoyunlarına yeterli ilginin olamamasından yakınan Güneş, folklor ve halkoyunlarının kültür açısından çok önemli olduğunu, ancak kimsenin bu kültüre sahip çıkmadığını söyledi. Davul zurna çaldığında kalkıp oynandığını belirten Güneş, işin eğitim kısmına ilgi gösterilmemesinden yakındı. Kahve kültürüne alışarak yozlaşmaya başlayan gençleri kültürel etkinliklere dahil etmeyi hedeflediklerini ifade eden Güneş, “Kendi halkımızı buraya toplamaya çalışıyoruz. Gençlerin birbirleriyle kaynaşmasını sağlamaya çalışıyoruz” diyerek amaçlarını belirtti ve herkesi 25 Mayıs’ta AK-EL Vakfı Düğün Salonu’nda yapacakları etkinliğe davet etti.
Kursa katılan öğrencilerden Hasan Danışır gelişen teknoloji ile kültürel değerlerin yok edildiğini söyledi. Kültürlerine sahip çıkarak unutturmamaya çalıştıklarını belirten Danışır, kursta her yöreyi tanıdıklarını ifade etti.
Kültürümüzü yaşatmak adına
Bir diğer öğrenci Yücel Durak ise internet cafelerde boşa geçen zamanların bu tür kurslarla değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Folklorun günümüzdeki yerinin oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Durak, herkesin bu tür etkinliklere katılması gerektiğini söyledi. Serdar Durmaz adlı katılımcı ise, üniversiteye hazırlandığını belirterek hem sınav stresinden kurtulmak ve kendi kültürünü yaşatmak adına bu kursa katıldığını dile getirdi. “Yaşanılan ortamda böyle etkinliklere daha fazla önem verilmesi gerek” diyen Durmaz mahallelerinde bu tür etkinliklere katılacak yerlerin çok az olduğunu, arkadaşlarıyla gidip oturabilecekleri yerler olmadığını belirtti. Bu yüzden kursa gelip kültürel etkinliklere katıldıklarını, bu vesileyle arkadaşlarıyla kaynaşma ve çeşitli konularda tartışma olanağı bulduklarını dile getirdi. (İstanbul/EVRENSEL)
Emre Seyrek
www.evrensel.net