10 Mayıs 2008 04:00

Tunceli’de 85’lik dede cezaevine konuldu

Devlet hastanesinin Mart 2008 tarihinde verdiği “Vücudunun yüzde 79’u sağlığını kaybetmiştir” şeklinde yazılı rapora rağmen 85 yaşındaki Yusuf Kaplan, örgüte yardım ve yataklık yapmak iddiasıyla cezaevine konuldu.

Paylaş

Devlet hastanesinin Mart 2008 tarihinde verdiği “Vücudunun yüzde 79’u sağlığını kaybetmiştir” şeklinde yazılı rapora rağmen 85 yaşındaki Yusuf Kaplan, örgüte yardım ve yataklık yapmak iddiasıyla cezaevine konuldu.
Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Tunceli’nin Güleç Köyü’nde ikamet eden 85 yaşındaki Yusuf Kaplan hakkında ‘örgüte yiyecek temin ettiği’ için 2005 yılında açtığı dava sonuçlandı. Yargılama süresi boyunca hiç hakim karşısına çıkmayan Kaplan’ın yalnızca bir kez ifadesi talimatla alındı ve yasalarda avukatsız hiçbir yargılamanın yapılamayacağı belirtilse de Kaplan, avukatsız olarak yargılandı. Yargılama sonucunda mahkeme, 20 Aralık 2005 tarihinde Kaplan’a 3 yıl dokuz ay hapis cezası verdi.
Yargıtay da onayladı
Yargıtay 9. Ceza Dairesi geçtiğimiz Nisan ayının sonunda mahkemenin kararını onayladı. Kararın Yargıtay tarafından da onaylanması üzerine, hakkında tutuklama kararı çıkan Kaplan, önceki gün evinden alınarak Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.
Kaplan’ın ise sağlık durumu ağır. Tunceli Devlet Hastanesi’nde bulunan 9 doktordan oluşan Sağlık Kurulu’nun Mart 2008 tarihinde Kaplan ile ilgili hazırladığı raporda “Vücut sağlığının yüzde 79’unu kaybetmiştir” ifadesi yer alıyor.
Dosyanın Yargıtay’da görüşüldüğü süreçte Kaplan’ın avukatlığını yapmaya başlayan Av. Hüseyin Aygün, “Bu yargılama adil değildir. Kaplan’ın örgüte yardım ettiği düşünülse bile cezalandırılmada hangi amacın yerine getirildiğini anlayamıyoruz. Adil yargılama hakkına aykırıdır. Necmettin Erbakan için yaşından dolayı ‘özel kanun’ çıkarıldı. Erbakan kendi köşkünde ceza çekiyor. Fakat 85 yaşındaki bir vatandaşın güvenliğin sağlanamadığı bir bölgede örgüte ekmek verdiği gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderilmesini anlayamıyoruz” dedi. Aygün tutuklamanın adalete olan güveni yıpratacağını kaydetti. (Tunceli/DİHA)
Rüştü Demirkaya
ÖNCEKİ HABER

Baran Tursun davasına devam edildi

SONRAKİ HABER

Prof. Dr. Fincancı'dan "İnsan hakları ve hekim sorumluluğu" dersi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa