12 Mayıs 2008 00:00

Emine Bektaş yılın annesi seçildi

Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde 2005 yılında meydana gelen kazada hayatını kaybeden Ekrem Bektaş’ın annesi Emine Bektaş, Tuzla’da yılın annesi seçildi

Paylaş

Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde 2005 yılında meydana gelen kazada hayatını kaybeden Ekrem Bektaş’ın annesi Emine Bektaş, Tuzla’da yılın annesi seçildi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tuzla Şubesi tarafından yılın annesi seçilen Bektaş’a, anneler günü hediyesini ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras verdi. Derneğin geleneksel olarak düzenlediği yemekte ödülünü alan Emine Bektaş, tersanelerde ölümler yaşandığı sürece annelerin rahat edemeyeceğini ifade etti. Herkese teşekkür ettiğini söyleyen Bektaş, tersanede meydana gelen son kazada ölen işçinin acısını yüreğinde taşıdığını, yaralılara da acil şifalar dilediğini söyledi. Bektaş’a ödülünü veren Ufuk Uras ise insanlığın en önemli hakkının yaşam hakkı olduğunu dile getirdi. Annelerin daha fazla acı çekmemesi için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini belirten Uras, bu konuda üzerine düşen görevleri yerine getireceğini dile getirdi. Yaklaşan yerel seçimlere de dikkat çeken Uras, sorunlar karşısında tüm kesimlerin ortak bir adayla seçime hazırlanması gerektiğini belirtti.
Ekrem Bektaş, 2005 yılında Torgem Tersanesi’nde meydana gelen kazada hayatını kaybetmiş, tersane patronlarının kan parası teklifini ise ailesi geri çevirmişti. Ailenin açtığı dava 3 yıldır devam ediyor.
Gecenin açılışında konuşan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tuzla Şube Başkanı Halil Özen, hem Türkiye’nin hem de Tuzla’nın önemli bir süreçten geçtiğini dile getirdi. “Tuzla’nın Tuzlalının tarihi, emeği, toprakları vahşice yağmalanıyor” diyen Özen, insanların evlerinin yıkıldığını, tersanelerde sürekli ölümlerin yaşandığını, mahalle aralarına dahi tersane kurarak insanların sağlığı ile oynandığını, topraklara zehirli variller gömüldüğünü, arıtma sorunları nedeni ile insanların camlarını dahi açamadıklarını ifade etti. Özen, bu kötü gidişi ancak birlikte mücadele ederek aşabileceklerini dile getirdi.
Söylenen türkülerle devam eden geceye, EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek, öğretim üyeleri ve TMMOB’a bağlı odaların yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 500’e yakın kişi katıldı. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Desa Deri işçilerinin direnişi sürüyor

SONRAKİ HABER

Askeri miğferle öldürdüğü iddia edilen astsubay FETÖ'den tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa