14 Mayıs 2008 00:00

İhale Yasası’nda ‘yandaş’ değişikliği

Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan Kamu İhale Yasa Tasarısı ile AKP, kamu ihalelerini tümüyle yandaşlara aktarmanın yolunu açıyor.

Paylaş

Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan Kamu İhale Yasa Tasarısı ile AKP, kamu ihalelerini tümüyle yandaşlara aktarmanın yolunu açıyor. İhale ilan sürecini kısaltan tasarı ile ihalelere ilişkin şikayetler de engellenecek. Böylece ihalelerin denetimleri de engellenmiş olacak.
Tasarıya ilişkin bilgi veren Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek’in, “yargı kararları ve her süreçte karşılaşılan bazı sıkıntıların ve zorlukların yeni düzenlemeleri zorunlu kıldığı” yönündeki sözleri AKP Hükümeti’nin, kamu ihalelerini yargıdan kaçırmayı da amaçladığını ortaya koyuyor. Çiçek, “hem sağlıklı, güvenilir ihale kanununa ihtiyaç bulunduğunu, hem de işlerin uzamaması gerektiğini” savundu.
“Bir kısım kuruluşlar, ihaleyi kaybettikten sonra, haklı olsun ya da olmasın, gelişigüzel şikayetleri Kamu İhale Kurumu’na götürmekte, böylece hem o hizmetin süresi uzamakta, yatırımın başlaması gecikmekte, hem de fiyat artışları nedeniyle devlet zarara girmektedir” gerekçesine sığınan Çiçek, tasarı ile bu şikayetleri önleyecek ve süreci hızlandıracak düzenlemeler getirdiklerini söyledi.
Sağlık, İhale Yasası dışında
Son dönemlerde sağlık alanında ihalelerde yolsuzluk iddialarının ortaya çıkmasına rağmen tasarı ile sağlık konularında alımlar yasa kapsamı dışına çıkartılacak. Sağlık gibi güvenlik konularında da İhale Yasası kapsamı dışında alımlar yapılacağını belirten Çiçek, “şikayetler engellenince, denetimin nasıl sağlanacağı” yönündeki bir soruya, “Bu ikisini bir dengede tutmak lazım. Diyelim ki bir ihaleye 20 tane firma giriyor, bir tanesi kazanır. Geri kalan ‘İhaleyi alamadım’ diye şikayet etti. Eğer devletin işi, 3-5 ay gecikiyorsa ve sonuçta da bu şikayet haksız çıkıyorsa, bundan doğan devletin kaybını kim ödeyecek” sorusuyla yanıt verdi. Çiçek, “Onun için şikayet vatandaşın hakkıdır, ama bunun keyfi şikayetlere de dönüşmemesi lazım. Dengesini yasada kurma imkanı vardır” iddiasında bulundu.

Bakanlar Kurulu’nda tartışılan başka bir konu da “Toprak Koruma Yasası”nda değişiklik tasarısı oldu. Tasarının netleşmediği için henüz imzaya açılmadığını, ancak kapsamlı olarak görüşüldüğünü belirten Bakan Çiçek, düzenlemenin “toprak varlığının korunabilmesi için Türkiye’de tarım alanında önemli değişikliklere imkan verdiğini” söyledi.
AKP’nin mutlaka değiştirmek istediği orman alanlarının satışının önünü açacak, kamuoyunda 2/B olarak adlandırılan düzenlemenin bu tasarıya yansıtılıp yansıtılmadığı ise tasarının ortaya çıkmasından sonra anlaşılacak. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

ARA SIRA

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa