Irgatlar sorunlarının çözülmesini istiyor

Tarım ırgatlarının en fazla olduğu kentlerden biri de Adıyaman. Adıyamanlı tarım işçileri her yıl olduğu gibi bu yıl da Malatya, Giresun, Adana, Niğde gibi illere giderek ekmek parası için, terlerini dökecek.


Tarım ırgatlarının en fazla olduğu kentlerden biri de Adıyaman. Adıyamanlı tarım işçileri her yıl olduğu gibi bu yıl da Malatya, Giresun, Adana, Niğde gibi illere giderek ekmek parası için, terlerini dökecek.Çadırlarda insanlık dışı koşullarda barınarak, gecesini gündüzüne katacak.
Adıyaman Mevsimlik İşçiler Derneği (AMİD) Başkanı Mehmet Gürbüz, tarım işçilerinin mağdur olmasının önüne geçmek için Valilik, Ziraat Odaları Birliği ve AMİD’in olacağı bir komisyon kurulması yönünde çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Son günlerde kamyon kasasında taşınan mevsimlik işçilerinin yaşadığı trafik kazalarına da değinen Gürbüz, işçileri taşıyan minibüslerin koltuk sayısından fazla işçi almaması gerektiğini belirterek, “İl dışına çıkan araçların iki şoförü olmalıdır. Trafik güvenliği sağlayan yetkililerin bu konuda duyarlı olmasını istiyoruz. İşçilerin güvenli bir şekilde yerlerine ulaşması için denetimlerin daha da artırılması gerekir” şeklinde konuştu.
Destek bekliyoruz
Gürbüz, “Adıyaman’da işsizlik çok fazla. Bu büyük bir sorun. Düşük yevmiyeyle sendika, sigorta ve çalışma saatlerimiz belli olmadan çalışıyoruz. Kayısı, fındık, patates toplamaya ve çapa yapmaya giden işçilerin yıllardan beri hakları ihlal edilmiştir’ diye konuştu. Çalışmak için gidilen illerde hak ettikleri ücretler ve insanca yaşam koşulları için bu yıl çalışmalarının sürdüğünü vurgulayarak, mevsimlik işçilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için yetkililerden yardım istedi. Gürbüz, “İşçilerin il dışına giderken rahat bir şekilde taşınması için yetkililerin bize destek vermelerini bekliyoruz. (Adıyaman/EVRENSEL)
Mehmet Yücel
www.evrensel.net