kısa kısa


Myanmar’da yeni kasırga uyarısı

Birleşmiş Milletler, Myanmar bölgesinde yeni bir kasırganın oluşmakta olduğunu bildirdi. Dünya Meteoroloji Merkezi’ne bağlı Ortak Tayfun Uyarı Merkezi’nden gelen bilgiye göre kasırganın ne zaman ve nereyi vuracağı net olarak bilinmiyor. Öte yandan, Nergis kasırgasının vurduğu Myanmar’da halk, felaketzedelere yardım için el ele verdi.
Cunta yönetiminin uluslararası yardımları sınırlandırdığı ülkede köylüler, tüccarlar, sanatçılar ve rahipler, kasırgadan kurtulanlara yiyecek ve yardım malzemesi ulaştırıyor. Myanmar’ı 2-3 Mayıs tarihlerinde vuran Nergis kasırgası, resmi rakamlara göre 60 binden fazla kişinin ölmesine ya da kaybolmasına neden olmuştu. (DIŞ HABERLER)

Hindistan'da yedi bomba patladı:80 ölü 150 yaralı
Hindistan'ın Racastan eyaletindeki turistik Jaipur kentinde, birkaç dakika arayla patlayan yedi bomba nedeniyle en az 80 kişinin öldüğü bildirildi. Patlamalarda yaklaşık 150 kişinin de yaralandığı belirtildi. Ölü ve yaralı sayısının bu kadar yüksek olmasında, bombaların semtin en kalabalık olduğu saatler olan 19.30 civarında patlamasının büyük rol oynadığı ifade edildi. Jaipur'daki saldırıları üstlenen olmazken patlamaların ardından, Yeni Delhi ve Mumbay gibi Hindistan'ın önemli kentlerinde güvenlik önlemleri arttırıldı. (DIŞ HABERLER)

İspanya’da bomba yüklü araçla saldırı
İspanya’nın Bask bölgesinde bir polis merkezinin hedef alındığı bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 1 polis öldü, 4’ü yaralandı. Legutiano şehrinde düzenlenen saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmazken, güvenlik güçleri saldırıdan ETA’yı sorumlu tuttu. (DIŞ HABERLER)

Iraklı Sünni milletvekili saldırıdan kurtuldu
Irak meclisinin önde gelen milletvekillerinden Sünni Abdülkerim El Samarrai, başkent Bağdat’ın merkezinde düzenlenen bombalı saldırıdan kurtuldu. Ulusal Uzlaşma Cephesi üyesi olan El Samarrai’nin konvoyuna yönelik bombalı saldırıda korumalarından birinin öldüğü, ikisinin de yaralandığı kaydedildi. El Samarrai, güvenlik ve savunmadan sorumlu parlamento komitesinin başkan yardımcılığını da yapıyor. Öte yandan, Musul kentinde, Irak silahlı kuvvetleri ve polisin, Amerikan askerlerinin desteğinde El Kaide üyelerine karşı yeni bir operasyon başlattığı kaydedildi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net