Gazeteci örgütlerinden Tuncay Özkan’a tepki

Kanaltürk’ün eski sahibi Tuncay Özkan’ın Kerimcan Kamal’la birlikte katıldığı canlı yayında Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan hakkında sarf ettiği hakaret dolu sözlere gazetecilerden sert eleştiri geldi.


Kanaltürk’ün eski sahibi Tuncay Özkan’ın Kerimcan Kamal’la birlikte katıldığı canlı yayında Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan hakkında sarf ettiği hakaret dolu sözlere gazetecilerden sert eleştiri geldi.
TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, RTGD Genel Başkanı Metin Özkan ve ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay, Tuncay Özkan’ın hem İsmet Berkan hem de genel olarak gazeteciler hakkında sarfettiği sözleri değerlendirdiler. Basın örgütleri başkanlarının değerlendirmeleri şöyle:
TGS Genel Başkanı Ercan Sadık İpekçi: “Tuncay Özkan’ın ticaretle basın özgürlüğünü birbirine karıştırdığını düşünüyorum. Bunun getirdiği bir hezeyan olduğunu sanıyorum. Yine de bir basın mensubu olarak daha dikkatli kelimeler kullanması ve cümlelerini iyi seçmesi gerektiğini düşünüyorum.”
ÇGD Başkanı Ahmet Abakay: “Tuncay Özkan’ın İsmet Berkan için sarf ettiği sözler asla hoş görülemez. Özkan mali sıkıntı nedeniyle kanalı satmakta serbesttir. Bunda haklı da olabilir, ancak bunu eleştirenlere küfürler, hakaretler etmesi ‘mafya reisi’ gibi konuşup, tehditler savurması, işi tartışma olmaktan çıkarır mahalle kavgasına dönüştürür. İsmet Berkan’ı eleştirmek, kendisini savunmak başkadır, kendini kaybedip küfürler savurması başkadır. Gazeteciye, kültürlü bir insana yakışmayan bir üsluptur. Bu kanalı ideolojik olarak geçmişte ağır şekilde suçladığı bir işadamına satmıştır. Buna tepki olması doğaldır. Kaldı ki bu satışa ‘Biz kaç kişiyiz’ grubu içinden de sert eleştiriler gelmiştir. Tuncay Özkan kendini daha serinkanlı, düzeyli bir üslupla savunması gerekirdi. Ama bu yaptığı ile haklı bile olsa kendisini haksız duruma düşürmüştür.”
Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD) Başkanı Metin Özkan: “Satışın kime ve nasıl gerçekleştiği konusu bizi ilgilendirmez. Ancak bir medya mensubu veya patronu, hakkında yazılan haberler nedeniyle gazetecilere üslubunu bozarak hitap etmesi son derece yanlıştır. Tuncay Özkan’ın kendisini eleştirenlere bir gazeteci üslubu ile yanıt vermesini beklerdik. Tuncay Özkan’ı sarfettiği bu sözlerden dolayı kınıyoruz. Tuncay Özkan’ı eleştiriler karşısında sakin olmaya davet ediyor, özür dilemesini bekliyoruz.” (Ankara/ANKA)
www.evrensel.net