Politikalar eğitimcinin saygınlığını yok ediyor

Eğitim politikaları veli, idareci ve öğretmenleri karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Okul idarecileri ve öğretmenlere yönelik bir saldırı da Karabağlar Cevdet Güçlüer İlköğretim Okulu’nda yaşandı.


Eğitim politikaları veli, idareci ve öğretmenleri karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Okul idarecileri ve öğretmenlere yönelik bir saldırı da Karabağlar Cevdet Güçlüer İlköğretim Okulu’nda yaşandı. Yanında öğrenci olmadan elinde okul çantasıyla okula giren bir veliye okul müdürünün müdahale etmesi üzerine yaşananlar, okul idaresi ve veliler arasındaki gerginliğin ulaştığı boyutu gözler önüne sermeye yetiyor.
Müdürün okula girmemesi yönündeki uyarısı üzerine eve giden velinin çağırdığı büyük oğlu ve yakınlarının, okulun hizmetlisiyle müdür yardımcısına yumruk attığı iddia edildi. Olayla ilgili dün okulda bir basın açıklaması yapan Türk Eğitim-Sen İzmir 3 No’lu Şube, Cevdet Güçlüer İlköğretim Okulu müdürü, müdür başyardımcısı, öğretmen ve hizmetlilerine yapılan küfürlü, tehditli ve tekme tokatlı saldırıyı kınadıklarını belirtti.
Politikaların sonucu
Konuya ilişkin görüştüğümüz Şube Başkanı Adnan Sarısayın, eğitimciye sahip çıkmanın herkesin sorumluluğu olduğunu, en başta da yetkililerin olduğunu vurguladı. Uygulanan politikalar nedeniyle toplumun gözünde öğretmeninin saygınlığının kaybolduğunu dile getiren Sarısayın, “İlköğretim okulları zorunlu deniyor, zorunlu ise ödeneğini gönder! Bakanlığın okula beş kuruş katkısı yok. Müdürlerimiz baş dilenci konumuna düşürüldü. Eğitimcilerimiz velilerle karşı karşıya getiriliyor. Ondan sonra da para toplamak yasal değil, Milli Eğitim müdürü ‘Ben şok oldum’ diyor” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Öğretmene kafa attı

Adana’da 6 yıl önce Yeşilevler Endüstri Meslek Lisesi’nden atılmasına neden olduğunu öne sürdüğü Edebiyat Öğretmeni Fasih Gökoğlu’na kafa atan 22 yaşındaki Yakup Seçkin aranıyor. Gürselpaşa Sağlık Ocağı’na tansiyonu düştüğü için giden Gökoğlu sıra beklerken Seçkin, “Beni tanıdın mı?” diye bağırdı. Üzerine yürüyen Seçkin’i sakinleştirmeye çalışarak onu tanımadığını söyleyen Gökoğlu’na Seçkin kafa attı. Gökoğlu’nun burnu kırılırken olay yerinden kaçan Seçkin aranıyor.
www.evrensel.net