19 Mayıs 2008 00:00

‘Kadınlar birleşelim savaşı durduralım’

Demokratik Toplum Partisi Kadın Meclisi 1. Olağan Kurultayı, Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen yüzlerce kadının katılımıyla yapıldı

Paylaş

Demokratik Toplum Partisi Kadın Meclisi 1. Olağan Kurultayı, Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen yüzlerce kadının katılımıyla yapıldı. Kurultaya geleneksel rengarenk kıyafetleriyle katılan kadınlar, “inadına, sürekli, barış istiyoruz” taleplerini dillendirerek, Kürt sorununun çözümü yönünde adım atılmasını istediler.
Kurultay dün Selim Sırrı Tarcan Kapalı Spor Salonu’nda düzenlendi. Sabahın erken saatlerinden itibaren salonun önünde halaylar çekerek Kurultay coşkusunu başlatan kadınlar, Kurultay boyunca da halaylarla, sloganlarla durmadan barış talebini dillendirdiler. Ellerinde sarı-kırmızı-yeşil bayraklar, fularlarla “Jin, jiyan, azadi” (Kadın, yaşam, özgürlük) sloganını atan kadınlar, “Tacize, tecavüze, savaşa ve ölümlere artık yeter” dediler.
Demokrasi ve barış mücadelesinde yaşamını yitiren kadınlar adına yapılan saygı duruşuyla başlayan Kurultay, Divan seçimiyle devam etti. Divan Başkanlığına seçilen DTP milletvekili Gültan Kışanak, DTP’nin Kürt kadın hareketinin mirasını temsil ettiğini belirtti. Kadınların siyasete katılmasının DTP’de daha geliştiğini kaydeden Kışanak, eş başkanlık sistemi getirerek, partide kadınlara eşit temsil hakkı sağlandığını aktardı. DTP’nin kadınların en yüksek temsil edildiği parti olduğunu hatırlatan Kışanak, Türkiye’deki kadın belediye başkanlarının yarısının da DTP’li olduğunu bildirdi. “Kadının özgürleşme mücadelesini, demokrasi ve barış mücadelesinin öznesi olarak görüyoruz” diyen Kışanak, barış talebini kadınların yükseltmeye devam edeceklerini dile getirdi.
Rosa Luxemburg’dan Leyla Kasım’a
DTP Kadın Meclisi Sözcüsü Türkan Yüksel, Türkiyeli kadınların özgürleşme mücadelesine emeğini ve yüreğini kattığını ve katmaya da devam edeceğini belirtti. Kapitalist toplum düzeninde kadınların sınıfsal, ulusal ve cinsel sömürüye maruz kaldıklarının altını çizen Yüksel, Rosa Luxemburg’dan Leyla Kasım’lara kadınların eşitlik, özgürlük mücadelesini yürüttüğünü vurguladı.
Türkiye’de Kürt sorunun çözümünde yine kadınların önemli bir rol oynayabileceğini aktaran Yüksel, Kürt halkının kimlik talebinin görmezden gelinemeyeceğine işaret etti. İmha, inkar ve asimilasyon politikalarının ısrarla sürdürüldüğüne dikkat çeken Yüksel, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünden vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.
Kadına yönelik şiddetin de her geçen gün arttığını ama yönetenlerin kadına yönelik şiddetin kaynağına dokunmadığını belirten Yüksel, kadınların daha fazla örgütlenerek, siyasete atılmalarını istedi.
‘1 Haziran’da yalnızca ‘barış’ diyeceğiz’
DTP Eşbaşkanı Emine Ayna, Kürt kadınlarının örgütlü gücünün Kurultay’a yansıdığını ifade ederek, Kürt halkının var olduğunu her platformda duymak istemeyenlere duyurmaktan geri durmayacaklarını dile getirdi. Başbakan Erdoğan’ın AKP’nin kadın kongrelerinde kadınlara, “3 çocuk yapın” dediğini hatırlatan Ayna, AKP’nin ince hesaplar yaptığını, Kürt nüfusun azaltılmaya çalışıldığı görüşünü savundu.
Kürt sorununun çözümü noktasında haftalık öneriler sunan Abdullah Öcalan’dan, “sayın” diye bahsettiği için DTP’lilerin tutuklandığını vurgulayan Ayna, 720’li DTP’li gencin bu nedenle cezaevinde olduğunu söyledi. Ayna, “sayın Öcalan” denmesinin suç kapsamında değerlendirilmemesini istedi. Ayna, 1 Haziran’da Kadıköy meydanında yüz binlerle “barış” demeye hazırlandıklarını aktardı.
SDP Genel Başkanı Filiz Koçali, Kürt kadınlarının mücadelesinin yalnız Türkiyeli kadınlara değil, Ortadoğulu ve tüm dünya kadınlarına örnek olduğunu söyledi. Kadınların kurtuluşunun birlikte mücadelelerinden geçtiğini ifade eden Koçali, Kürt kadınlarının bölgede estirdiği rüzgara metropollerde de ihtiyaç olduğunu belirtti. “Çatı partisini kuracağız ve ellerimizi bir daha hiç bırakmayacağız” diyen Koçali, Kurultay’ın başarılı geçmesini diledi.
Emek Partisi Ankara İl Yöneticisi Selma Gürkan da, barış, demokrasi talebinin kadınlar açısından yakıcı olduğunu iletti. AKP Hükümeti’nden Türkiye halklarına yoksulluk, açlık, acı, savaş, inkar ve imhanın reva görüldüğüne işaret eden Gürkan, “adalet ve barış için ulusların kendi kaderini tayin hakkı için kadınların söyleyecek çok sözü var” dedi. Barış talebinin durmadan dillendirildiği Kurultay, faaliyet raporunun okunması ve aklanmasıyla sürdü. (Ankara/EVRENSEL)

Notlar...
 • Kurultaya DTP’li kadın milletvekilleri ve belediye başkanlarının tamamı katıldı, ayrıca Irak Kürdistan Parlamento üyesi 4 kadın Kurultay delegelerini selamladı.
 • Delegelerin ve milletvekillerinin beklenmesi nedeniyle geç başlayan Kurultay’da, Abdullah Öcalan’ın ablası Fatma Öcalan’a yoğun ilgi gösterildi.
 • “Özgürlüğümüzün teminatı örgütlülüğümüzdür” pankartının gökkuşağı renklerinden oluşan bezlerle salonun tepesine tutturulduğu salonda, “Kadınlar birleşelim savaşı durduralım”, “Hepimiz Pippa’yız hepimiz barış yürüyüşçüsüz”, “Özgür kadınla özgür topluma, özgür toplumla demokratik sosyalizme doğru” pankartları da asıldı.
 • 564 delegenin katıldığı Kurultay’a delege olmayan kadınlar da katıldı. Saat 10.00’da başlaması planlanan Kurultay, bazı illerden gelen delegelerin beklenmesi nedeniyle 11.30’da başlayabildi.
 • Hakkari, Van ve Urfa delegesi kadınlar, kendilerini Ankara’ya götürecek otobüslerin hareket etmesinin engellenmesi nedeniyle Kurultaya katılamadılar. Kurultaya katılmalarına izin verilmeyen kadınların oturma eylemi salondan selamlandı.
 • ÖNCEKİ HABER

  KONUM

  SONRAKİ HABER

  CHP Kuşadası ilçe yönetimi görevden alındı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa