Zararı karşılanmadı, Ankara’da çözüm arıyor

Van’ın Çaldıran İlçesi’ne bağlı Kelereş Köyü’nün boşaltılması üzerine 5233 Sayılı Yasa’dan 2006 yılında tazminat almaya hak kazanan Hakim Özalp, 2 yıldır ‘ödenek yok’ gerekçesiyle tazminatını alamıyor


Van’ın Çaldıran İlçesi’ne bağlı Kelereş Köyü’nün boşaltılması üzerine 5233 Sayılı Yasa’dan 2006 yılında tazminat almaya hak kazanan Hakim Özalp, 2 yıldır ‘ödenek yok’ gerekçesiyle tazminatını alamıyor. Çözüm için Ankara’ya gelen Özalp, yardım değil haklarını istediklerini belirterek, tazminatının ödenmesini istiyor.
Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde süren operasyonlarda evleri yakılan yıkılan, köyleri boşaltılan bunun yanı sıra yakınlarını kaybeden vatandaşların zararlarının tazmin edilmesi amacıyla 17 Temmuz 2004 tarihinde kabul edilerek yürürlüğe giren ‘5233 Sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Kanun’ vatandaşların mağduriyetini gideremedi. Buna bir örnekte Van’ın Çaldıran İlçesi’ne bağlı Kelereş Köyü’nden Hakim Özalp. Van Valiliği bünyesinde oluşturulan Zarar Tespit Komisyonu’na yaptığı başvurunun olumlu değerlendirilerek tazminatının ödenmesi kararı verilmesine rağmen, 2 yıldır ‘ödenek yok’ gerekçesiyle tazminatını alamıyor.
Özalp, 1992 yılında boşaltılan köyü için komisyona yaptığı başvuru sonucunda, 2006 yılında kendisine 24 bin 516 YTL tazminat ödenmesinin kararlaştırıldığını belirtti. Ancak, komisyonun ‘ödenek yok’ gerekçesiyle 2 yıldır tazminatını vermediğini belirten Özalp, Van Valiliği’ne başvuruda bulunduğunu, valiliğin “Bizim yapacağımız bir şey yok, Ankara’ya git sorununu oradan çözsünler” demesi üzerine Ankara’ya geldiğini anlattı. Ödeneğini alabilmek için 5 gündür Ankara’da bulunan Özalp, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Meclis Başkanlığı’na ayrı ayrı dilekçe verdi. Ekonomik olarak çok zor durumda olduğunu belirten Özalp, kendisine verilmesi kararlaştırılan ödeneğin zararlarını karşılamamasına rağmen bugüne kadar ödenmediğini belirterek, “Şu an ailemizin ve yardımseverlerin yardımlarla geçimimizi sağlıyoruz” dedi.
Yardım değil hakkımızı istiyoruz
Bir oğlunun askerde olduğunu ve çocuklarını okutamadığını belirten Özalp, şunları söyledi: “Başvurularıma cevap verilmedi. Bir sürü borcum var ve borçlular her gün tehdit ediyorlar. O yüzden dönemiyorum. Ya bize ödeneğimizi versinler ya da, kredi versinler. Devlet bir yandan ‘ödenek yok’ diyor, öte yandan seçimler öncesinden, kömür ve makarna dağıtıyor. Biz yardım istemiyoruz. Hakkımızı istiyoruz.” (Ankara/DİHA)
www.evrensel.net