Yörüklerin sorunu altın

Çanakkale’nin Yörük köylerinin çok eskilere kadar uzanan bir geleneğidir, hayır toplantıları.


Çanakkale’nin Yörük köylerinin çok eskilere kadar uzanan bir geleneğidir, hayır toplantıları. Hayrı düzenleyen köy, diğer çevre köyleri davet eder. Mevlit okunup, yöresel olan keşkek halka dağıtılır. Amaç, köyler arasındaki yardımlaşmayı ve dayanışmayı arttırmaktır. Bu sayede köylerde yaşayan gençlerin, birbirleriyle tanışması sağlanır ve evlenmelerine öncü olunur. Ayrıca hayrın bereket getireceğine inanılır.
Bayramiç’in Karaibrahim Köyü’nde düzenlenen hayıra yörede altın aranmak istenmesi damgasını vurdu.
Köylüyü kandırıyorlar
Karanibrahim Köyü Muhtarı Ramiz Yılmaz, kendi yörelerinde hayrın bereket getireceğine inanıldığını anlattı ama bir yandan da bu bereketin altın ile bozulacağını ifade etti. Yılmaz, “Altına karşıyız ama elden ne gelir ki. Baştakiler vermişler izin bizim elimizden ne gelir ki” dedi.
Sondaj çalışmalarının devam ettiği köylerden Muratlar Köyü sakini Hamza Çelik, “Şirket kadınlar için iki kadın, erkekler için de iki erkek tutmuş. Bunlar her gün bizi ikna etmek için kapımızı çalıyorlar. Karşı çıkanları saptıyorlar ve onları bir şekilde ikna ediyorlar. İlk önceleri ‘altın arıyoruz’ diyorlardı. Şimdi ‘altın aramıyoruz, bakır arıyoruz’ diyorlar. Yani insanları kandırmak için her yolu deniyorlar” diye konuştu.
“Şirketin mühendisi yanımıza geldi. Dedim ki ‘bu şirketin başı Kanada’lıymış. Zamanında Çanakkaleye silahlarıyla, toplarıyla geldiler ve alamadılar bu toprakları ama şimdi paralarıyla geliyorlar sizi de silah olarak kullanıyorlar’ dedim” diyen İsmail Dinç, köylerinde altına karşı yeterli destek alamadıklarını ancak birlik ile bu işi durdurabileceklerini ifade etti.
Söğütgedik Köyü sakinleri ise, şirketin köylerinden 3 kişiyi işe aldığını ve bunlarında muhtarın yakınları olduğuna dikkat çekti. Sondaj çalışmalarının yapıldığı köylerden Karadağ köyü sakinleri, “Gelenler köyün sularıyla bulaşıklarını bile yıkamadılar. Onlar gelmeden önce tertemiz akıyordu sularımız, onlardan sonra ishal olaylarının görüldü” diye konuştu. (Çanakkale/EVRENSEL)
www.evrensel.net