Belediyeden farklı hizmet

İzmit’in Hereke ilçesinin yukarı Hereke bölümünde bulunan kalıcı konutların sorunlarından bahsetmek istiyorum


İzmit’in Hereke ilçesinin yukarı Hereke bölümünde bulunan kalıcı konutların sorunlarından bahsetmek istiyorum.
17 ağustos 1999 da yaşanan acı deprem afetinden sonra ilçede mağdur duruma düşen aileler için yapılan bu konutlar birçok hak sahibinin dairesine yerleşmemesi sonucu azda olsa boş durumda. Boş olan daireler bazı kişilerce tahrip edilmiştir. Bu olayların engellenmesi daire sahiplerinin tekrardan bir mağduriyet yaşamamaları açısından önemlidir.
Belediyenin aşağı Hereke ve Yukarı Hereke arasındaki hizmet farkı açık şekilde görülmektedir. Çöp toplamak dışında pek bir hizmetini göremediğimiz belediyemiz bu görevini de yerine tam olarak getirememektedir. Sokaklarda her yerde görülen çöpler artık sıradan bir durum olmuş gibi ama mahalle halkı bu şartlarda yaşamak zorunda değil. Sokak aralarına da dolaşan büyükbaş hayvanlarda bu kirlenmeye büyük ölçüde katkıda bulunuyor. Mahalle halkının sağlığı açısından belediyemizce bu durumda engellenmelidir.
Aşağı Hereke’yle ulaşım hattı da büyük problem. İnsanların ulaşım sınırlarını zorlayan türden. İstif olmuş balıkları bile şaşırtacak kalabalıktaki minibüslerin şartlarının da iyileştirilmesi gerekmektedir.
Çevrede bulunan taş ocaklarının da sorun yarattığı söylenebilir. Özellikle yaz aylarında müthiş rahatsız bir koku yayan ocaklar içinde bir önlem şarttır.
17 ağustos Mahallesi’nde yaşanan sorunlar başlıca böyle. Mahallede yaşayan bazı insanlar 2510. İskan Kanunu’yla daha iyi şartlar için memleketlerini terk edip buraya yerleşmişlerdir. Hak sahibi olabilmeleri içense en az 10 sene burada ve bu koşullarda ikamet etmeleri gerekmektedir. Bu insanların da mağduriyetleri göz ardı edilemez.
Hasan Hüseyin Beyoğlu (KOCAELİ)
www.evrensel.net