Fotoğraf: Evrensel

ÖZGÜRLÜK YOLU

 • Başkanlık yarışı Kasım'a doğru ilerledikçe, milyonların bilinçaltından fışkıran her çeşit tortuyu da beraberinde getiriyor. Politikacılar diğerlerinin umutlarını temsil etmeye alışkındırlar, tıpkı o umutları gerçekliğin sert duvarlarına çarpmaya alışkın oldukları gibi


  Başkanlık yarışı Kasım'a doğru ilerledikçe, milyonların bilinçaltından fışkıran her çeşit tortuyu da beraberinde getiriyor. Politikacılar diğerlerinin umutlarını temsil etmeye alışkındırlar, tıpkı o umutları gerçekliğin sert duvarlarına çarpmaya alışkın oldukları gibi. Milyonlarca kadın için, bazılarının kuşaklardır beklediği, "kadın bir devlet başkanı" için ilk gerçek imkan, umutlarını uyandırdı. Yine milyonlarca siyah erkek ve kadın için, bazılarının neredeyse bir yüzyıldır içtenlikle umduğu, "siyah bir devlet başkanı" için ilk gerçek ihtimal umutlarını uyandırdı. Fakat insanların çoğu için, politikacılar Ay'ı vaat edip yıldız tozu getirdiği için politika bir karşılıksız umutlandırma sanatıdır. Nihayetinde, milyonlarca Amerikalının politika konusunda bu kadar şüpheci oluşunun bir nedeni var; onlar o şüpheciliği acı deneyimlerinden öğrendiler.
  Ama bu seslerin 'beyaz işçi sınıfı' dediğimiz kesimlerden geldiğini düşünün; orta yaşlı Al ve Evelyn Landsberg. Al Landsberg, bugünlerde parti değiştiren doğuştan Cumhuriyetçi, Washington Post muhabirine senatör çok iyi olmadığı halde Hillary R. Clinton'a oy vereceğini söylemişti. Ona göre Clinton rakibine göre 'daha iyi bir el'di, "Biliyorsunuz, Embowa (Obama'yı kastederek). Bu ülkeyi cidden tüplere koyacak"
  Karısı Evelyn, e-maillerden çıkardığı sonuçtan bahsederek, "Eğer (Embowa?) başkan olursa Bağlılık Yeminini savunmaya karşı çıkacak ve Irak'ı hazırlıksız bir biçimde terk edeceğiz", ve ekliyor, "Evde oturup bunun olmasına izin vermeyeceğim".
  Düşünsenize bir kaç kuşak önce milyonlarca cahil beyaz doğuştan verilmiş bir hak olarak -engellenmeksizin- oy kullanırken milyonlarca siyahın sahte okuma yazma testleri nedeniyle oy kullanma hakkı gasp ediliyordu.
  Politika genellikle insanların isteği olarak görülür ve yansıtılır. Yüksek yargı kararlarında ve kalın politika kitaplarında işleyen demokrasi olarak tanımlanır. Halk hükümetini ve eninde sonunda Amerikan yaşam tarzını seçer.
  Ama kontrolsüz cahillik ne kadar basit? Kör ırkçı düşmanlık ne kadar basit? Ne kadarı sadece aptallık? Ölü atı bile dirilten işbirlikçi medya tarafından zorla beslenmeye ne kadar zorlanacak?
  Eğer medyanın rolü kolektif cahilliğimizi güçlendirmek ve desteklemekse, demokrasi ne demek?
  Mumia Abu-Jamal
  www.evrensel.net