Talat çözüm konusunda iyimser

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorunu konusunda bu yılın sonuna kadar bir çözüme ulaşılması konusunda iyimser olduğunu ifade etti


KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorunu konusunda bu yılın sonuna kadar bir çözüme ulaşılması konusunda iyimser olduğunu ifade etti.
Talat, Brüksel’de Associated Press’e verdiği demeçte, Kıbrıs konusunda gelecek ay yüz yüze görüşmelere başlanması ve yıl sonuna kadar bir çözüme ulaşılması konusunda hala ümitli olduğunu belirtti. Kıbrıs Rum Yönetimi Devlet Başkanı Dimitris Hristofyas ile, doğrudan müzakereler yapılmasını bugüne kadar engelleyen farklılıkları giderebilecekleri konusunda iyimser olduğunu belirten Talat, “İyimserim, çünkü Rum kesimi tarafında bir değişim var. Yıl sonuna kadar bir çözüme ulaşmak mümkün olabilir” dedi.
Bir anlaşmaya ulaşmak için bulunulan önceki girişimlerde birçok teknik çalışmanın halihazırda yapıldığını sözlerine ekleyen Talat, yüz yüze görüşmelerde, aralarında mülkiyet hakları, iktidar paylaşımı ve güvenlik konularının bulunduğu zorlu alanlara odaklanılacağını söyledi. Talat ayrıca, AB yetkililerinden, çözüm için Kıbrıs Rum tarafına baskıyı sürdürmelerini istedi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net