Kadıköy Meydanı ‘Barış Meydanı’ olacak

Türkiye Barış Meclisi’nin (TBM) çağrısıyla Pazar günü İstanbul Kadıköy, “barış meydanı” olacak.


Türkiye Barış Meclisi’nin (TBM) çağrısıyla Pazar günü İstanbul Kadıköy, “barış meydanı” olacak. Türkiye’nin birçok ilinde çeşitli biçimlerde çalışmaları süren mitingin tertip komitesi üyeleri ve Türkiye Barış Meclisi sözcüleriyle konuştuk.
Tek slogan tek pankart
“Bu çapta bir mitingi örgütlemek kolay değil ama iyimser olduğumuzu söyleyebilirim. Çalışmaların en önemli özelliği, yapacağımız mitingin özelliğinden kaynaklanıyor” diyen tertip komitesi sözcüsü Murat Çelikkan, bu özelliği ‘tek pankart, tek slogan’ ile ifade etti. Çelikkan, bu özelliği nedeniyle mitinge katılacak olan tüm grupların, partilerin, meslek ve kitle örgütlerinin ayrı ayrı pankart ve sloganlarla değil ‘tek pankart ve tek slogan’la mitingde bir araya geleceğini kaydetti. Miting çalışmalarının da bu anlayış etrafında birlikte yürütüldüğünü dile getiren Çelikkan, ortak yürütülen çalışmaları “Miting duyurularından, toplantılarına, bildirilerinden, afişlerine kadar her şey ortak örgütleniyor. Partiler, sendikalar, barış girişimi bölgeleri, kadın grupları hepsi çalışmalara fiilen katılıyor” diyerek özetledi.
Çözüm için önemli bir fırsat
Mitingin Türkiye’nin demokratikleşmesinin önündeki en önemli engel olan Kürt sorunun çözülebilmesi için önemli bir fırsat olduğunu dile getiren Çelikkan, mitingin bugüne kadar militarizmi güçlendirmek için dayatılan ‘çözüm öneri’lerine karşı alternatif olacağını da sözlerine ekledi. “Çözümü, işi savaşmak olan orduya bıraktığınızda başka bir çözüm beklemek ahmaklık olur” diyen Çelikkan, barışın Türkiye halklarının talebi olduğunun gösterilmesi gerektiğini belirtti. Çelikkan, mitingin öneminin ‘her örgütün kendi kimliğini ikinci planda bırakarak’ barış ve Kürt sorununun demokratik çözümüne sarılması olduğunun altını çizdi.
TBM sözcülerinden Ayhan Bilgen de, mitingin bilinen öneminin yanı sıra eğer ‘hükümet Kürt sorununu silahsız çözmek istiyorsa’ onun için de olanak olduğuna değindi. Mitingle ortaya çıkacak olan gücün ve taleplerin statükoyu ve silahı savunanların karşısında ‘çözüm istiyorsa’ hükümetin elini güçlendirdiğini kaydeden Bilgen, “Bu miting toplumsal baskı ve talebin dillendirilmesidir” değerlendirmesinde bulundu.
Çalınmadık kapı kalmasın
Miting tertip komitesi üyesi Hakan Tahmaz ise, “Bizim çağrımız şu: Çalınmadık kapı, sıkılmadık el kalmasın. Mitinge kadar bütün arkadaşlarımızdan bunu istiyoruz. Tüm arkadaşlarımızın kendilerini mitingin sahibi gibi hissetmesini istiyoruz” diyerek mitingin önemine dikkat çekti. Herkesin çözüm taleplerini anlatarak mitinge halkı davet etmesi gerektiğini dile getiren Tahmaz, “Nasıl bir çözüm istiyorsanız onu söyleyin ama herkesi çözüm için Kadıköy’e çağırın” dedi. Tahmaz, ülke çapında 24 bölgeden mitinge katılım olacağını söyledi.
Ortak dil, ortak platform
Mitingin tertip komitesi üyelerinden Faruk Ünsal “Bu mitingi diğerlerinden farklı kılan, herkes bir slogan ve bir flamayla katılacak, dolayısıyla burada herkes ayrılıklarını değil orak olduğumuz noktaların altını vurguladığımız bir çalışma olacak” dedi. Ünsal, amaçlarını ‘şiddetin şimdiye kadar bir çözüm olmadığını her görüşten, insanların ortak bir dilde ve ortak bir platformda kamuya bunu deklere etmesi’ olarak ifade etti.
TBM Sekretarya üyesi İmam Canpolat ise, 1 Haziran mitinginin çalışmalarının başta İstanbul olmak üzere pek çok ilde sürdüğünü kaydetti. Canpolat barış için yapılacak olan mitingin önemli bir adım olduğunun altını çizdi.
Pir Sultan’dan destek
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği de dün yaptığı yazılı bir açıklamayla 1 Haziran mitingini desteklediğini duyurdu. Kürt sorununun şiddetle çözülemediğinin açığa çıktığının belirtildiği açıklamada, Kürtlerle Türklerin birlikte kardeşçe yaşayabilmelerinin önemine vurgu yapılarak şöyle devam edildi: “Bu amaçla Türkiye Barış Meclisi’nin 1 Haziran’da Kadıköy’de yapacağı ‘Yeter Kürt Sorununa Demokratik Çözüm İstiyoruz’ mitingini destekliyoruz, tüm gücümüzle katılım sağlayacağız.” (İstanbul/EVRENSEL)
Ceren Saran / Nihal Topal
www.evrensel.net