Özkök ‘iman tazelemiş’

Bir süre önce ‘Gidiyorum’ diye yazan Ertuğrul Özkök, erotik bir fıkrayla kalma kararını ilan etti


Hürriyet’in genel yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök, Dünya Gazete Yayıncıları Birliği toplantısında “iman tazelediğini” yazdı. Konuyla ilgisi olmadığı halde “erotik” dediği bir fıkra da anlatan Özkök, “Kendi kendime hayatla ilgili çok güzel kararlar aldım” diyerek bundan sonra daha az ciddiye alacağını duyurdu.
Özkök yazısına bir gazeteci tanımı yaparak başladı: “Her şeyi, ama en fazla kendini ciddiye alan, zamanının önemli bölümünü varlığını hedef tahtası haline getirdiği bir kişiye çullanmakla geçiren, yine bir bölümünü, başkalarının sözleri ve düşünceleri üzerinde zavallı ve asalak bir çabasızlıkla dolduran... Etik davranışı sadece başkalarından bekleyen, standart denilen ve tek olması gereken mesleki ölçüyü çifte terfi ettirmiş, asıl olanını da sadece başkalarının evinde arayan bir portre...”
Erotik fıkra anlattı!
İsveç’in Göteborg kentinde düzenlenen gazete yayıncıları toplantısından söz eden yazar, Dünya Gazete Yayıncıları Birliği Başkanı Gavin O’Reilly’nin konuşmasında anlattığı fıkraları da aktardı. İlk fıkra, Özkök’ün deyimiyle “telekomünikasyon alanında İsveç, Norveç ve Danimarka arasındaki güzel rekabeti anlatan fıkra”.
Yine yazarın ifadesiyle, “İkinci fıkra ise hafif erotik.”
Özkök’ün önemsediği ve verdiği kararla bağlantı kurduğu fıkra şöyle: “Bir adam yolda Katolik bir rahibe rastlıyor ve hemen açılıyor: “Peder, son zamanlarda eşimi üç kere aldattım, ne yapmalıyım?” Rahip: “Demek üç kere günah işlemişsin. Kiliseye gidip günah çıkardın mı?” Adam rahibe bakıyor ve “Ne günah çıkarması peder, ben Katolik değil, Yahudiyim” diyor. Bunun üzerine peder, “Öyleyse niye gelip bunu bana söylüyorsun” diye soruyor. Adam şu cevabı veriyor: “Peder, ben 90 yaşındayım ve önüme gelen herkese bunu anlatıyorum.””
Artık ciddiye almayacak
“Peki bunun geceyle ne ilgisi var?” diye sorup “Hiç” cevabını veren Özkök, kendiyle ilgili kararını şöyle anlattı: “Ciddiye almamanın, tam aksine ti’ye almanın en güçlü mücadele biçimi olduğunu fark ettim. Zaten hep öyleydim de, bunu hayatıma bir kere daha “Göteborg kriterleri” olarak geçirdim. Biraz daha hafifledim, biraz daha iman tazeledim. Dosta düşmana duyururum...”
‘Gidiyorum’ demişti
Yazar, daha bir buçuk ay önce, “Gidiyorum” diye yazmıştı. “Arkadaşlar ben tatil havasına girdim ve bu bahar ölürüm kimse beni tutamaz” ifadelerini kullanan Özkök, okurları da “olduğunuz gibi gelin partisi”ne çağırmıştı. “Ekim ayına kadar bana eyvallah” diye yazan yazar, “Diyorum ya, bugün giderim, beni kimse tutamaz. Bahar geldi, ben başımı alıp gidiyorum. Memleketi gerçek sahiplerine bırakıyorum” demişti. (MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net