08 Haziran 2008 04:00

Lastikte geri adım atılmayacak

Grevcileri ziyaret eden DİSK Başkanı Çelebi, eşit işe eşit ücret konusunda taleplerinin net olduğunu söyledi

Paylaş

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, “Lastik-İş sendikamızın, üyelerimizin burada verdiği mücadelenin sonuna kadar arkasındayız. İşverenler bugüne kadar ‘eşit işe, eşit ücret’ uygulaması yerine farklı bir ücret uygulaması ortaya koydu. Sendikanın bu konudaki tavrı, başından beri çok net oldu” dedi.
Çelebi, 9 gündür grevde olan İzmit ve Adapazarı’ndaki Goodyear, Brisa ve Pirelli lastik fabrikalarında çalışan işçileri önceki gün ziyaret etti.
Pirelli fabrikası önünde işçilere hitap eden Çelebi, daha önce lastik sektöründe dört defa grev kararı alındığını, Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) standartlarına aykırı olmasına rağmen Bakanlar Kurulu kararlarıyla grevin yasaklandığını belirtti.
Yaşanan sorunlar nedeniyle birkaç defa ILO’ya müracaatlarının bulunduğunu dile getiren Çelebi, bir sonuç çıkmaması üzerine ILO’nun düzenleyeceği İsviçre’nin Cenevre kentindeki 97. Uluslararası Çalışma Konferansı’na DİSK yönetim kurulu olarak daha önce gitme yönünde aldıkları kararı değiştirdiklerini, konferansa katılmayacaklarını söyledi.
‘İşçinin kararıyla greve çıkıldı’
“Hükümetin sendikal haklarla ilgili verdiği sözler, taahhütler yerine gelmiyor”diyen Çelebi, “Şunu açıklıkla ifade ediyorum ki Lastik-İş Sendikamız kurulduğu günden itibaren mücadelesinin tamamında onurluca, dik durarak, boyun eğmeden işçilerin haklarını savunan en önemli örgütümüz olmuştur. ‘Eşit işe, eşit ücret’ uygulamasının en etkin olduğu, vazgeçilmeyen yerlerden birisi de lastik fabrikalarındaki Lastik-İş Sendikasınca yapılan toplusözleşme uygulamalarıdır. İşverenler bugüne kadar ‘eşit işe, eşit ücret’ uygulaması yerine farklı bir ücret uygulaması ortaya koydu. Sendikanın bu konudaki tavrı, başından beri çok net oldu. Bu müzakereler sonucunda tüm süreçler tartışıldı ve işçilerimizin kararıyla grev uygulamasına başlanıldı” diye konuştu.
Lastik sektörünün ve bu sektörde çalışanların durumunun kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Çelebi, işçilerin haklarının verilmesi mücadelesinde Lastik-İş sendikasının tam bir duyarlılık içinde, tabanın söz ve karar sahibi olma ilkesini sonuna kadar hayata geçirdiğini kaydetti. Çelebi, grevin kendileri açısından amaç değil araç olduğunu dile getirerek, “Burada gelinen noktada, sorunun çözümü noktasında herkese duyarlılık düşüyor. Bu konuda işverenlerin payına da duyarlılık düşüyor. Burada çözüm bulunması ve haklarımızı alarak bir an önce üretimde olmamız talebimizdir. Lastik-İş Sendikamızın, üyelerimizin burada verdiği mücadelenin sonuna kadar arkasındayız. Bu grevde sizlere başarılar dilemek, DİSK’in tüm gücüyle yanınızda olduğunu belirtmek adına buradayım” dedi. (Kocaeli/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Türk-İş sendikalar kanunundaki değişiklikleri kabul etmedi

SONRAKİ HABER

Prof. Dr. Fincancı'dan "İnsan hakları ve hekim sorumluluğu" dersi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa