08 Haziran 2008 04:00

Toplumsal iç barış risk altında

Akdeniz Göç-Der Yönetim Kurulu Üyesi Sosyolog Doğan Munzuroğlu, Kürt sorunundan kaynaklı çatışmalı ortamın doğurduğu sorunların devam etmesi halinde Kürtler ve Türkler arasında telafisi mümkün olmayan olayların yaşanacağı uyarısında ...

Paylaş

Akdeniz Göç-Der Yönetim Kurulu Üyesi Sosyolog Doğan Munzuroğlu, Kürt sorunundan kaynaklı çatışmalı ortamın doğurduğu sorunların devam etmesi halinde Kürtler ve Türkler arasında telafisi mümkün olmayan olayların yaşanacağı uyarısında bulundu. Munzuroğlu, göç eden ailelerin geri dönüşü sağlanmaz ve hakları konusunda adil bir çözüm uygulanmazsa Türk Kürt iç barışının zarar göreceğini söyledi.
Kültür şoku
Kürt insanlarının, bölgede yaşanan çatışmalar sonucu göç ettiği metropollerde ‘Kültür şoku’ yaşandığını belirten Munzuroğlu, bu şok sonucu toplumun bir kesimi göç ettiği şehirlerde kendisini kabullendirtebilmek için ötekileşme çabasına girişirken bir kısmının ise gettolaştığını söyledi. Munzuroğlu, bu gettolaşan bölgelerin toplumsal yapısının tarikat ve benzeri örgütlenmeler için uygun hale geldiğine dikkat çekti.
Sosyolog Munzuroğlu, “Göçmenler burada yaşayan yerli halkın duruşu ve kendi toplumsal yaşantısı arasında kalıyor. Sonuç olarak birbiri arasında yeni bir tip doğuyor. Ve bu tip iki toplum arasındaki kimlik bunalımını ifade ediyor” diye konuştu.
Önlem alınmalı
Şu ana kadar metropollere zorunlu olarak göç eden ve burada gettolaşan ailelerin geri dönüşü için gerekli olanaklar sağlanmadığını ve gelecekte bu durumun ağır sancılara neden olacağına dikkat çeken Munzuroğlu,”Eğer Türk-Kürt iç barışı korunmak isteniyorsa bir an önce bu toplumlar arası gelir dağılımı, dil, kültür ve en doğal hakları konusunda bir iyileştirmeye gidilmesi gerekiyor. Aksi bir durum iç barışa yönelik telafisi mümkün olmayan zararlar verir. (Mersin/DİHA)
Murat Kolca/Asmin Deniz
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

NOT

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Mansur Yavaş Ankara'yı alacak, sindiremiyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa