Fotoğraf: Evrensel

Karakolda dayak beyin travması geçirtti

Karakolda polis dayağının sonu gelmiyor. Daha önce ülkenin çeşitli illerinden gelen karakolda işkence haberlerine, bir yenisi Pendik’ten eklendi.


Karakolda polis dayağının sonu gelmiyor. Daha önce ülkenin çeşitli illerinden gelen karakolda işkence haberlerine, bir yenisi Pendik’ten eklendi. Polis karakolunda dövüldüğü iddia edilen kişi beyin travması geçirdi. Doktorlar, Şehit Yüksel Taşpınar Karakolu’nda dayak yediğini iddia eden Hilmi Gümüş’ün beyin travması geçirdiğini söylediler. İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise Gümüş’ün polislere hakaret ettiğini öne sürdü.
3 Haziran günü saat 23.00 sularında karakola gittiğini belirten Gümüş, araçtan inince kardeşi ve kavga ettiği kişiye “Siz niye kavga ediyorsunuz? Arkadaşsınız” dediği sırada polisin kendisini yumruklamaya başladığını, dışarı çıkan polislerin de kendini darp etmeye başladığını iddia etti. Güvenlik kameralarına yakalanmamak için binanın bodrumuna götürüldüğünü belirten Gümüş, “Bu sırada bana vururlarken birbirlerini de yumrukla değil avuç içi ile vurmaları konusunda uyardılar. Yüzümde ve çenemde, aldığım darbeler sonucu izler oluştu, dişim kırıldı. Kafamda da şişlikler oluştu” dedi. Yaklaşık 45 dakika dövüldüğünü iddia eden Gümüş, gerekeni savcılıkta yapacağını söylediğinde polislerin hayalarına tekme atarak küfrettiğini dile getirdi.
‘Kafan zaten çatlak’
Avukatı Sinan Koman’ın gelmesiyle dayağa son verildiğini söyleyen Gümüş, dövüldükten ancak bir saat sonra avukatıyla Pendik Devlet Hastanesi’ne götürüldüğünü ifade etti. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahi Servisi’ne sevk edildiğini belirten Gümüş, doktorların beyin travması geçirdiğini söylemesiyle polislerin “Senin kafanda zaten çatlak varmış” diyerek dalga geçtiklerini söyledi.
Karakolda su yok!
Koman ise Gümüş’le görüştüğünde durumunun iyi olmadığını, halsiz olduğunu ve konuşmada güçlük çektiğini dile getirdi. Su istediği polislerin karakolda su olmadığını söylediklerini belirten Koman, “Demek ki sizin vermek gibi bir niyetiniz yok, o yüzden vermiyorsunuz” dediğini söyledi. Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise Gümüş’ün polis memurlarına hakaret ettiğini öne sürdü. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net