Türban kararından sonra ilk ziyaret Almanya’dan

Anayasa Mahkemesi’nin türban ile ilgili Anayasa değişikliğini iptal etmesinin ardından bu hafta Türkiye’yi ziyaret edecek olan Alman siyasetçiler, Türk muhataplarına, mahkemenin kararını ve AKP hakkındaki kapatma davasını soracak


Anayasa Mahkemesi’nin türban ile ilgili Anayasa değişikliğini iptal etmesinin ardından bu hafta Türkiye’yi ziyaret edecek olan Alman siyasetçiler, Türk muhataplarına, mahkemenin kararını ve AKP hakkındaki kapatma davasını soracak.
Almanya Federal Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Hıristiyan Demokrat Ruprecht Polenz, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşecek. Alman Federal Meclisi Sosyal Demokrat Partisi Türkiye Çalışma Grubu Heyeti ise hükümet yetkilileri ve milletvekilleri ile bir araya gelecek.
Diplomatik kaynaklar, Ankara’da Alman siyasetçiler ile yapılacak görüşmelerde, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ve kapatma davası üzerinde durulacağını belirtirken “Alman milletvekilleri, Türk politikacılarının bu iki konuda ne düşündüklerini ve seçeneklerin ne olduğunu öğrenmek istiyor. Bilgiye büyük ihtiyaç duyuluyor” dediler.
Geçen nisan ayında da Türkiye’yi ziyaret eden Polenz, AKP davasını “anlayamadığı”nı söylemişti. Konuya yakın kaynaklar, Türkiye için “imtiyazlı ortaklık” seçeneğinden yana olan partisinin aksine Polenz’in, Türkiye’nin AB’ye katılmasını destekleyen önemli siyasetçilerden biri olduğuna dikkat çekiyorlar. Polenz, Ankara’daki temaslarının yanı sıra Tarsus ve Mersin’i de ziyaret edecek. (Ankara/ANKA)
www.evrensel.net