13 Haziran 2008 00:00

Kara Katür Yazılar

Yeni kurulan partinin Genel Başkanı büyük miting için az sayıda il başkanı ile toplantı yaptı. İl başkanları memleketine gidecek, otobüsler ile vatandaşı büyük mitingin yapılacağı Yenişehir pazarına getirecekti.

Paylaş

Yeni kurulan partinin Genel Başkanı büyük miting için az sayıda il başkanı ile toplantı yaptı. İl başkanları memleketine gidecek, otobüsler ile vatandaşı büyük mitingin yapılacağı Yenişehir pazarına getirecekti. Büyük mitinge bir gün kala evinde istirahata çekilen Genel Başkan, son gece daha da heyecanlandı. İl başkanlarının söyledikleri doğru çıkarsa miting bir hayli kalabalık olacaktı. Buna rağmen evinde az da olsa huzursuzluk yaşamış, eşini ve çocuklarını büyük mitinge katılmalarına ikna edememişti. Uyumadan önce şoförünü arayarak, sabah 9’da kendisini almasını söyledi. Uyandığında eşi kahvaltısını hazırlarken o da konuşma metininin provasını yaptı. Saat 9’u geçtiği halde şoförü gelmemiş, üstelik telefonunu da kapatmıştı! Geç kalacağını anlayınca çantasını da alarak dışarı çıktı, bir taksiye binip önce kendini tanıttı, sonra da Yenişehir pazarına, mitinge gittiğini söyledi. Taksi pazaryerine yaklaşırken Genel Başkan taksiciye yavaşlamasını söyledi:
- Bak evladım, ilerde kalabalık görürsen yavaşla, ben elimdeki parti bayrağını camdan sallarken, sen de korna çalarak alana gireceksin. Ama ola ki etrafta kimse yoksa bir şey yapmana gerek yok, sessizce oradan uzaklaş!
Hakikaten de az ilerde kalabalık toplanmıştı. Hemen bayrağı çıkartarak sallamaya başladı, taksici ise korna çalarak kalabalığa doğru yaklaşıyordu. Trafik polisi taksiyi durdurdu:
- Ne var kardeşim, acelen ne! Görüyorsun işte trafik kazası olmuş, millet can derdinde!
Genel Başkan ve taksici kısa bir şaşkınlıktan sonra polisten ve vatandaşlardan özür dileyerek oradan uzaklaştı:
- Başınız sağ olsun kardeşler, çok üzüldüm.
- Henüz ölen yok efendim, olursa iletiriz!
Pazaryerine yaklaştıklarında etrafta kimsenin olmadığını gördü. Birkaç polis ve gazeteci kenarda bekliyorlardı. Taksiciye hemen uzaklaşmasını söyledi. Ama çok geçti, gazeteciler görmüştü. Mecburen durdu, soru yağmuru başlamıştı:
- Efendim büyük miting dediğiniz bu muydu, siz ve bizden başka kimse yok!
- Ne mitingi, benim böyle mitingden haberim yok!
- Ama nasıl olur efendim, yapmayın Allah aşkına!
- Hayır efendim, bu bize kurulmuş bir komplo! Biz parti olarak mitinglere karşıyız! Bunlar hep fuzuli işler! Ve çevre kirliliği! Bakın elimdeki parti bayrağı… Hoop atıyorum, nereye çöpe… Bakın gördünüz mü, ne oldu? Çevre kirlendi!
Veli Bayrak
ÖNCEKİ HABER

gaz sorunu

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa