13 Haziran 2008 00:00

Çocuklar, ‘Çocuk işçiliğine hayır’ dedi

Boyacı çocuklar Abdi İpekçi’deki ‘Çocuk İşçiliğine Hayır’ etkinliğini, sırtlarındaki boya sandığıyla izledi

Paylaş

Çıraklık okullarından, mesleki eğitim ve gençlik merkezleri ile Ankara Çocuk Hakları Komitesi’nden çocuklar, “12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” nedeniyle “Çocuk işçiliğine hayır” dediler; çocukların çalışmasını değil, okumasını istediler.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, TİSK, Türk-İş, DİSK, ILO ve Unicef’in organize ettiği etkinlik, dün sabah Abdi İpekçi Parkı’nda gerçekleştirildi. Bakanlık ve konfederasyonlardan yöneticilerin ilgi göstermediği etkinliğe, Ahi Evran, Gazi, Ostim ve Siteler Mesleki Eğitim merkezleri, Çocuk ve Gençlik Merkezi, Altındağ Toplum Merkezi, Ankara Çocuk Hakları Komitesi, Kazan Kayı ve Hamdi Eriş ilköğretim okullarından 400 civarında çocuk katıldı.
“Çocuk işçiliğine son” tişörtleri giyen; grup grup “Çalışma sokakta, gel işte okula”, “Her çocuğun okumaya hakkı vardır”, Çocuklar geleceğin çiçekleridir”, “Sokaktan, tarladan okula”, “Çocukların ellerinde nasır değil, kalem, defter görmek istiyoruz”, “Çocuklar okusun, cahil kalmasın” döviz ve pankartları açan çocuklar, bir yandan bu sloganları atarken, bir yandan çocukluğun verdiği heyecanla arka taraflarda oyunlar oynamayı da ihmal etmediler.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte, Kazan’daki okullardan Zeliha Ünal ve İbrahim Doğan, “çalışan ve çalışma tehdidi altında bulunan 13 arkadaş olarak” hazırladıkları “çocuklar bildirisi”ni birlikte okudular.
‘Herkesin gülüp oynadığı bir gelecek’
“Dünyada tüm çalışan arkadaşlarımızla birlikte, eğitim görmemiz, geleceğe hazırlanmamız gereken bir çağda çalışmak ya da çalışma riski altında bulunmaktan dolayı duyduğumuz rahatsızlığı dile getirmek için toplandık” diyen çocuklar, çocukların okuması, ömrünü tarlada değil, okumayla geçirmesi taleplerini dile getirdiler. Anne babalara “Paraya çok ihtiyacınız varsa bile çocuğunuzun eğitim hakkıyla oynamayın” diye seslenen çocuklar, “çocukların sokakta çalışmadığı bir dünya, herkesin gülüp oynadığı bir gelecek” istediler.
Çalışma Bakanlığı Çalışan Çocuklar Daire Başkanı Beyhan Şahin de etkinliği organize eden tüm kurumlar adına yaptığı konuşmada, ILO’nun 2008 yılının temasını “Eğitim: Çocuk İşçiliği ile Mücadelede Doğru Yanıt” olarak belirlediğini, çocuk işçiliğinin pek çok ülkedeki gibi Türkiye’de de ciddi bir sorun olduğunu söyledi. Çocuk işçiliğini önlemek için ailelerin gelir getirici faaliyetlere yönlendirilmesine, yetişkinlerin istihdam imkanlarının artırılmasına, çocukların ve ailelerin sosyal koruma altına alınmasına, etkin bir mesleki eğitim sistemine ve yasal düzenlemelerle etkin denetime ihtiyaç duyulduğunu belirten Şahin, çocuk işçiliğinin olmadığı bir geleceğe bu şekilde ulaşılabileceğini dile getirdi.
Etkinliğin ardından çocuklar, “Çocuk işçiliğine hayır” yazılı pankartlara imza atıp, dağıtılan yemeklerini yediler.
Çelişkiler iç içe
Çocuklarla “Sokakta çocuk çalışmasın” mesajı verilirken, etkinliği sırtında boya sandığı, elinde terlikler ile bir boyacı genç de merakla izledi. Elleri boyadan simsiyah olmuş, 12-13 yaşında olduğu tahmin edilen boyacı çocuğun, 17 yaşında Mehmet Söğüt adında bir genç olduğunu öğreniyoruz. Yaşının çok altında gösteren Mehmet, ilkokul 5. sınıftan beri sokaklarda boyacılık yaptığını, bir fabrikada çalışan abisi ile birlikte aile bütçesine katkı sunmaya çalıştığını söyledi. Mehmet, “Maddi durumumuz iyi olsaydı ben de okumak isterdim” dedi.
Hep birlikte hatıra fotoğrafı çektiren Siteler Mesleki Eğitim Merkezi (çıraklık okulu) öğrencileri de haftada bir gün okula gittiklerini, kalan günlerde çalıştıklarını söylediler. Bir ayakkabı fabrikasında askeri ayakkabı yaptıklarını belirten gençler, çırakların ücretlerinin yükseltilmesini isterken, bazıları da “Bizim patronumuz iyi” dedi. Diğerlerinin “yalaka” diye tepki vermesi üzerine çocukların, “Buradan sonra gideceğimiz yer orası” sözleri dikkat çekti. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Genç işçiler kölelik koşullarını anlattı

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa