16 Haziran 2008 00:00

‘Herkese İş, İşçiye Hak, AKP’ye İhtar’

ÖDP, Gebze meydanında ‘Herkese İş, İşçiye Hak, AKP’ye İhtar’ adlı bir miting gerçekleştirdi.

Paylaş

ÖDP, Gebze meydanında ‘Herkese İş, İşçiye Hak, AKP’ye İhtar’ adlı bir miting gerçekleştirdi. Gebze’de direnişte olan Acerer işçileri, Nakliyat-İş üyesi Arçelik işçileri, sendikalı olmak istedikleri için işten atılan Farplas işçileri ,Unilever’de sendikal mücadele veren Tümtis işçileri, Düzce’den gelen Desa Deri işçileri , Susurluk’tan gelen Yörsan işçileri de kendi pankartları ile eyleme katıldılar.
Önceki gün gerçekleşen mitingde, Trafo meydanından yürüyüşe geçen kitle sık sık “Zafer Direnen Emekçinin olacak”, “AKP’den hesabı emekçiler soracak”, “Sermaye Mezara Emek İktidara” sloganları atarak Gebze Cumhuriyet Meydanı’na geldi.
Burada katılımcıları selamlayan ÖDP Gebze İlçe Başkanı Ömer Çimen böylesi sıcak bir günde burada bulunmanın ayrıca bir öneminin olduğunu belirtti ve grevci işçileri selamladı.
Ardından söz alan ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras ise, hep yaklaşan bir ekonomik krizden bahsedildiğini belirterek, “Krizin faturasını biz emekçilere yıkmaya çalışıyorlar. Krizin faturası sisteme, düzene ödetirsek işte kazanan o zaman biz oluruz” dedi. Konuşmasında gündeme ilişkin siyasi gelişmelere de değinen Uras, “Yeni bir anayasa hazırlanacağı söyleniyor. Ben buradan bütün sosyalistlere, devrimcilere, Alevilere, işçilere, emekçilere, Kürtlere sesleniyorum, gelin bu sürece müdahale edelim yoksa hepimiz altında kalacağız” dedi.
Ardından KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Gebze Sendikalar Birliği Dönem Sözcüsü Şerafettin Koç ile eyleme katılan işçilerin temsilcileri konuştu.
Eyleme EMEP, DTP, Halkevleri, Emekli Sen ve Eğitim Sen Gebze Şubesi yöneticileri de destek verdi. (Gebze/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

İngilizlerin gözü TBMM’de

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa