Talat, Hörster ile görüştü

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs konusunda rapor hazırlamak üzere adaya gelen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Kıbrıs Raportörü Joachim Hörster’i kabul etti.


KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs konusunda rapor hazırlamak üzere adaya gelen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Kıbrıs Raportörü Joachim Hörster’i kabul etti. KKTC Cumhurbaşkanlığı’ndaki görüşmede açıklama yapılmadı, sadece basının görüntü almasına imkan verildi.
Hörster, KKTC’deki temasları kapsamında Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer tarafından da ayrı ayrı kabul edildi. Ekenoğlu, Hörster’i Meclis’te kabulü sırasında, BM Barış Gücü’nün (UNFCYP) görev süresini 6 ay uzatan son raporunda yer alan “Kuzey Kıbrıs izolasyon duygusundan kurtarılmalı” ifadelerine atıfta bulunarak, “izolasyonların duygu olmaktan öte her alanda yaşandığını, konseyde de bu durumun belirtildiğini” kaydetti. Hörster de, “hazırlanacak raporun Yeşil Hat’tın her iki tarafına da yardımcı olacağını” belirterek, “Biz geçmişle uğraşmıyoruz. Geleceğe bakıyoruz. Bu nedenle de çalışmalarımız bu yöndedir” diye konuştu.
‘Önemli ziyaret’
Hörster, KKTC’deki temasları çerçevesinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı ve ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu ile de görüştü. Avcı, görüşmenin başında basına yaptığı açıklamada, “AKPM’ye sunmak üzere Kıbrıs hakkında KKTC açısından önemli bir rapor hazırlayacak olmasından dolayı Joachim Hörster’in adaya gerçekleştirdiği ziyaretin çok önemli olduğunu” belirtti. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net