18 Haziran 2008 00:00

Diyarbakır'da keneye karşı önlemler alındı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ekipleri son günlerde civar il ve ilçelerde kene vakalarının artması nedeniyle devam eden koruyucu önlemlerini arttırdı.

Paylaş

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ekipleri son günlerde civar il ve ilçelerde kene vakalarının artması nedeniyle devam eden koruyucu önlemlerini arttırdı. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Nedim Yaşlı kent merkezinde kene vakasına rastlanmadığını söyledi.
Yaşlı Kırım Kongo Kanamalı Ateşli (KKKA) hastalığına neden olan kene türlerinin barındıkları başta tüm yeşil alanlar ile ahır ve barınaklarda ara konakçılarına yönelik koruyucu ilaçlama yapıldığını söyledi. Hayvanların dinlenme alanları olan mezra alanlarına yönelik ilaçlamaların da aralıksız devam ettiğini söyleyen Yaşlı, "Bu nedenle başta sur dipleri, park ve bahçeler, mesire alanları, orta refüjler, piknik alanları, siteler ve toplu yaşam alanlarının tüm bahçeleri ilaçlanmaktadır. Yine il sınırlarının dışında olmalarına rağmen, Mardin Beyaz Su (Ava spi) Mardin Karasu (Çeme Reş) alanlarında hafta sonları yurttaşlarımızın piknik amacıyla uğrak yeri olması nedeniyle, hareketliliğe bağlı olarak ilaçlama yapılmıştır" dedi.
Devlet Su İşleri'ne bağlı Devegeçidi Piknik Alanı ile Hazar Gölü çevresi Gezin'deki günü birlik piknik alanlarını da ilaçladıklarını ifade eden Yaşlı, Yenişehir Piknik Alanı ve daha birçok özel ve kamu alanlarının düzenli periyotlarla koruyucu amaçlı ilaçlandığını bildirdi. Yaşlı, hayvan hareketlerinin yoğun olduğu Canlı Hayvan Borsası ile kentte özel işletilen 4 adet mezbaha, kesimhaneler ve kombinelerin düzenli olarak kontrol altında tutulduğunu belirtti.
Kent merkezinde vaka yaşanmadı
Bu hizmetler yürütülürken Tarım İl Müdürlüğü ve Sağlık İl Müdürlüğü ile koordineli çalışarak bilgi alışverişi yaptıklarını söyleyen Yaşlı zaman zaman yurttaşlardan gelen şikayetler üzerine bölgede kene örneklerinin türlerine ve virüs taşıyıp, taşımadığına bakarak programlarını yürüttüklerini söyledi. Yaşlı şöyle konuştu: "Özellikle son günlerde basında da sürekli yapılan beyanatlarda belirtildiği gibi kent merkezinde herhangi bir vaka yaşanmamıştır. Ancak civar il ve ilçelerden gelen şüpheli vakalar dikkatle izlenmiş ve gerekli tedbirler arttırılmıştır. Geçen hafta Bingöl'de meydana gelen şüpheli vakanın Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde hayatını kaybetmesinin ardından aile fertlerinde semptomlara binaen yapılan tedavi olumlu sonuçlar doğurmuş ve kısmen taburcu edilmişlerdir. Bütün bunlara rağmen yurttaşların müsterih olmalarının yanında tedbirli olmaları konusunda uyarmayı görev bilmekteyiz"
Yurttaşların piknik alanlarına gidiş-dönüşlerinde dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizen Nedim Yaşlı mümkün oldukça kontrollü ve ilaçlanan piknik alanlarını tercih etmelerini istedi. (Dİyarbakır/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

İstanbul-Erbil tarifeli uçak seferleri başlıyor

SONRAKİ HABER

Twitter’da her 30 saniyede bir 'kadın tacizi vakası' görülüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa