Keneye karşı seferberlik başlatıldı

Kene ısırması sonucu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) şüphesiyle kaldırıldığı Uşak Devlet Hastanesinden Eskişehir’e sevk edilen A.D’nin yaşadığı Uşak’ın Banaz ilçesine bağlı Susuzköy’de keneye karşı seferberlik başlatıldı.


Kene ısırması sonucu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) şüphesiyle kaldırıldığı Uşak Devlet Hastanesinden Eskişehir’e sevk edilen A.D’nin yaşadığı Uşak’ın Banaz ilçesine bağlı Susuzköy’de keneye karşı seferberlik başlatıldı.
Susuzköy Muhtarı Ramazan Bulut ve köylüler, başka bir vakanın görülmemesi amacıyla 2 traktör ve 4 sırt tulumbası yardımıyla köyün tamamını ilaçlarken, camilerden vatandaşlara almaları gereken önlemler konusunda bilgilendirme anonsları yapıldı. Muhtar Ramazan Bulut, “Özellikle çocuklarımızı keneye karşı bilgilendiriyoruz. İl Tarım Müdürlüğünden de gelip ilaçlama yapacaklar. Biz onlar gelmeden önlemimizi almak istedik” dedi. Köy sakinlerinden Rasime Karakaya ise hastalık konusunda fazla bilgisi olmadığını belirterek, “Köyün her yerinde kene var. Ancak bu hastalığı ilk kez duyduk. O yüzden tedirginiz. Çocuklarımızı uyarıyoruz. İlaçlama yapılması hepimizi sevindirdi” diye konuştu.
Keneyi eliyle ezdi
Çorum’dan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı şüphesiyle Ankara’ya sevk edilen genç, tedavi gördüğü hastanede öldü.
Çorum’un Sungurlu ilçesi Demirşeyh beldesinde 15 yaşındaki Muhammed Büyükgüllü, önceki hafta köyde hayvan otlatırken, köpekte bulunan keneyi alarak eliyle ezdi. Daha sonra ellerini yıkamayan Muhammed Büyükgüllü, 2 gün sonra ateşi çıkınca babası Salih Büyükgüllü’ye haber verdi. Babası tarafından Sungurlu Devlet Hastanesine getirilen genç, kan tahlilinin ardından Çorum Devlet Hastanesine sevk edildi.
Muhammed Büyükgüllü, Çorum’daki müdahalenin ardından Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı şüphesiyle sevk edildiği Ankara Numune Hastanesinde önceki akşam hayatını kaybetti. Bu yıl Çorum’da 6 kişi kene ısırmasından hayatını kaybetmişti.
Uzmanlardan uyarı
Öte yandan, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, son dönemde sağlık personeline de bulaşan KKKA hastalığının insandan insana da bulaşan bir hastalık olduğunu hatırlatarak, sağlık personelini, hasta ailelerini ve imamları hastalık konusunda uyardı. Prof. Dr. Recep Akdur, sağlık personeline de bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığının insandan insana da bulaşan bir hastalık olduğunu anımsatarak, konunun hafife alınmasının doğru olmadığını söyledi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net