20 Haziran 2008 00:00

Hasarlı evlerde korkuyla yaşıyorlar

Antakya’ya bağlı Güzelburç beldesinde, zemin deformasyonu nedeniyle 3 yıl önce başlayan hareketlilik sonucunda bazı evlerin duvarlarında çatlaklar oluşurken tavanlarında hasar meydana geldi. Endişeye kapılan ev sahipleri binaları boşalttı.

Paylaş

Antakya’ya bağlı Güzelburç beldesinde, zemin deformasyonu nedeniyle 3 yıl önce başlayan hareketlilik sonucunda bazı evlerin duvarlarında çatlaklar oluşurken tavanlarında hasar meydana geldi. Endişeye kapılan ev sahipleri binaları boşalttı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Güzelbirlik Mahallesi Muhtarı Mehmet Şahutoğlu, bölgede zarar gören 20 evin olduğunu belirtti. Hasarlı evlerde oturan 5 ailenin kiraya çıktığını dile getiren Şahutoğlu, tüm evlerin boşaltılması gerektiğini söyledi. “Bayındırlık ve İskan Müdürlüğünden yetkililer, olayla ilgili bilgi verdiğimizde, yaptıkları araştırmalar sonrasında, yeraltı suyunun çekilmesi nedeniyle göçmelerin meydana geldiğini söylediler. Zaman zaman da gelip topraktaki hareketlilikle ilgili gelişmeleri takip ettiler”diyen Şahutoğlu konuyla ilgili herhangi bir çalışma yapılmadığını ifade etti.
Geceleri korkudan uyuyamıyoruz
Yaklaşık 13 yıl önce yaptırdıkları evleri zarar gören 6 çocuk annesi Meryem Dalyan maddi sıkıntı nedeniyle taşınamadıklarını söyledi. Geceleri bazen endişeye kapılıp korkudan uyuyamadıklarını belirten Dalyan, “Eşim gündelik işlerde çalışıyor. Burada oturmak zorundayız. Ev her an üzerimize çökecek korkusuyla yaşamak psikolojimizi bozdu. Bizlerle ilgilenilmesini ve yardımda bulunulmasını bekliyoruz” diye konuştu. Çatlaklar nedeniyle kış aylarında sıkıntılarının artığını ifade eden Neslihan Bilmez evlerinin yakınından araç geçince paniğe kapıldıklarını söyledi
’Tehlike geliyorum diyor’
Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) Adana Şube Başkanı Melih Baki, bölgedeki durumu “adeta geliyorum diyen tehlike” diye nitelendirdi. Güzelburç beldesinde, yaklaşık 3 yıldan bu yana kabarma ve çökmeye neden olan zemin deformasyonu sonucu, vatandaşın zor durumda kaldığını anlatan Baki, “Birinci derecede deprem kuşağında olan Antakya’da merkeze bağlı Güzelburç beldesindeki bazı evlerde sanki deprem yaşanmış gibi hasarlar oluştuğunu tespit ettik. Bölge imara açılmadan zemin etüdü detaylı olarak yapılmış olsaydı, bu durum yaşanmaz ve vatandaşlar zor durumda kalmazdı” dedi. Çin’deki son deprem öncesinde de sismik hareket aktivitelerinde azalma görüldüğünü hatırlatan Baki, sorumluluk bölgeleri olan Doğu Akdeniz’de yer alan Hatay’ı sürekli gözlem altında bulundurduklarını bildirdi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Mamak’ta su borusu patladı

SONRAKİ HABER

Lise öğrencisini vuran polisin tutuklanması talebi reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa