27 Haziran 2008 00:00

Çocuğa kaynar suyla işkence

Mitingde çay sattığı sırada eşyaları arasında bomba olduğu öne sürülerek polisler tarafından alıkonulduğunu öne süren 12 yaşındaki C. Işık, polislerin termostaki sıcak suyu yüzüne döktüğünü iddia etti.

Paylaş

Mitingde çay sattığı sırada eşyaları arasında bomba olduğu öne sürülerek polisler tarafından alıkonulduğunu öne süren 12 yaşındaki C. Işık, polislerin termostaki sıcak suyu yüzüne döktüğünü iddia etti. C. Işık’a, gözünün yanma etkisiyle küçüldüğü, yüzü ile sırt kısımlarında yanmaların oluştuğuna dair rapor verildi. Korkudan evden çıkamayan C. Işık 15 gün boyunca yanık acısıyla yaşadı. “Oğluma bunu yapanlar insan olamaz”diyen baba Bahri Işık, polisler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Van’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve 21 Mart Newroz Bayramı kutlamaları sırasında orantısız güç kullanmasıyla sıkça gündeme gelen polisler, yine bir skandalla gündeme geldi. 21 Mart Newroz kutlamaları sırasında çıkan olaylarda 16 yaşındaki C.E’nin polisler tarafından kameralar önünde kolunun bükülmesi olayı hafızalardaki tazeliğini korurken, 12 yaşındaki C. Işık’ın polisler tarafından sıcak su ile yüzünün yakıldığı iddia edildi. Van Kalesi yanında bulunan Atatürk Kültür Parkı’nda 7 Haziran günü gerçekleştirilen “Özgür ve demokratik bir Türkiye için emekçiler Van’a yürüyor” mitinginde seyyar olarak çay satan C. Işık (12), eşyalarının içinde bomba olduğu iddiasıyla polislerin kendisini alıkoyduğunu belirtti.
‘Sıcak suyu yüzüme döktü’
Çay satmak için miting alanında olduğunu dile getiren C. Işık, yaşadığı olayı anlattı: “Miting alanında bir ailenin eşyaları çok olduğu için ben onlara yardım ettim. Eşyaları mitingde kurulan arama noktasına kadar getirdim. Bu sırada polisler bana çay sattığım termosun içinde bomba olduğunu söyledi. Bunun üzerine bir polis benim termosumu açmamı istedi. Ben açmaya çalıştım ama açamadım. Daha sonra kendileri açmaya çalıştılar. Biraz zorlayınca sıcak su polisin elinin üzerine döküldü. Sıcak su polisin elinin üzerine dökülünce sinirlendi ve birden termostaki sıcak suyu yüzüme döktü.”
Elinin üzerine sıcak su dökülen polisin hastaneye götürüldüğünü ancak kendisinin hastaneye götürülmediğini dile getiren C. Işık, “Saatlerce alanda bu halde dolaştım. Daha sonra eve gittim. Her yanım ağrıyordu, çok acı çekiyordum” dedi. Anne ve babasının köyde olduğu için haberlerinin olmadığını ifade eden C. Işık evde olan ağabeyinin kendisini hastaneye götürmeye çalıştığını bunu da korktuğu için kabul etmediğini dile getirdi. “15 gün boyunca bu acıyla yaşadım ve hiç evden çıkamadım” diyerek yaşadığı acıyı anlatan C. Işık 15 günün sonunda köyden gelen babasının yanıkları görerek kendisini hastaneye götürdüğünü dile getirdi. (Van/DİHA)

Yanık raporu verildi

Baba Bahri Işık, il dışında olduğu için olaydan hemen haberdar olmadığını belirterek, “Olaydan 15 gün sonra eve geldiğimde oğlumun bu halini görünce şok geçirdim. Oğluma, ‘Yüzün neden yandı’ diye sordum. Polislerden korktuğu için bir şey söylemedi. Ancak diğer büyük oğlum olayın nasıl olduğunu anlattı” dedi. C .Işık’ı hemen Van Devlet Hastanesi’ne götürdüğünü anlatan baba Işık, “Hastanede, oğlumun gözünün yanma etkisiyle küçüldüğü, yüzü ile sırt kısımlarında yanmaların oluştuğu tespit edildi. Doktor 2. derece yanık raporu verdi” diye konuştu. İHD Van Şubesi’ne başvurarak hukuki yardım talebinde bulunan baba Işık, oğluna bu davranışta bulunanların insan olamayacağını belirterek, polisler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Ercan Öksüz
ÖNCEKİ HABER

Yapanlar korunuyor işkence yayılıyor

SONRAKİ HABER

Kamer Genç, Dersim'de mezarı başında anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa